Redakcja - Na Straży - Wędrówka - The Herald - Księgarnia i Czytelnia - Biblia Gdańska - Strona główna - Szukaj


powrót wersja do druku

Wędrówka za Panem

Numer 1 - 2001


Spis treści

Badacze w Australii
Bracia Józefa przyjeżdżają do Egiptu po zboże
Biblioteka Badaczy Pisma Świętego
Cel naszego życia
Kim jest człowiek?
Kolorowanka - Zwierzęta w Biblii
Podróże brata Ioan`a
Rzecz o publikowaniu artykułów
Partnerskie dylematy
Pieśń
Jak to jest z pokusami?
Posłuszeństwo lepsze niż ofiara
Psychologia Boga
Spotkanie w Białowieży
Wiersz
powrót wersja do druku

 

 



"Rzekł mu Filip: Panie! ukaż nam Ojca, a dosyć nam na tem. Rzekł mu Jezus: Przez tak długi czas jestem z wami, a nie poznałeś mię? Filipie! kto mnie widzi, widzi i Ojca mego; jakoż ty mówisz: Ukaż nam Ojca?" Jan. 14:8-9.
"Bo któż z ludzi wie, kim jest człowiek, prócz ducha ludzkiego, który w nim jest? Tak samo kim jest Bóg, nikt nie poznał, tylko Duch Boży." 1 Kor. 2:11 BW

Psychologia Boga

Psychologia wg definicji encyklopedycznej to nauka zajmująca się powstawaniem i przebiegiem procesów psychicznych, ich rolą w sterowaniu zachowaniem człowieka, w regulowaniu jego stosunków ze światem otaczającym. W uproszczeniu zajmuje się więc tym, dlaczego człowiek o czymś pomyślał (lub coś poczuł), jak przebiega u niego to myślenie (odczuwanie), w jaki sposób to co robi oraz to jaki jest względem innych wynika z jego myślenia (odczuwania). Jest to szeroka nauka obejmująca ogrom wiedzy, teorii, różnorodność przypadków i nierozwiązanych jeszcze problemów.
Dość często zastanawiamy się nad tym, jacy jesteśmy i jacy mamy być. Analizujemy swoje postępowanie względem siebie i innych, odnajdujemy jego przyczyny, próbujemy je zrozumieć. Mówimy, że nasza praca to głównie kształtowanie swojego charakteru wg tego, co jest zapisane w Biblii. Ale z drugiej strony szukamy też usprawiedliwień dla własnych niedociągnięć.
Gdyby jednak odwrócić problem i zamiast na sobie, skoncentrować się na Nim. Spróbujmy pomyśleć o psychologii Boga.
W Jego Piśmie mamy ogromny zakres materiału badawczego. I może nie chodzi tam głównie o czasy i chwile czy podział ludzi na klasy. Bo nawet proroctwa to ogromny zbiór poczynań Pana względem wybranego, choć odstępczego ludu. Gdyby zamiast koncentrować się na postępkach ludzi, spróbować zrozumieć Jego sposób postępowania? Co On myślał, co czuł? Jak On ich uczył i prowadził tak, aby w końcu poznali Jego dobro? Jaki jest ideał Jego prawdziwego dziecka? Posłannictwo tej Księgi to poznanie Jego.
Poznać Go na tyle, aby czuć radość wtedy, kiedy i On czuje, by czuć ból wtedy, kiedy On jest zasmucony. By nasz proces myślowy przebiegał podobnie do Jego, owocując podobnym stosunkiem do nas samych i do otaczających nas istot. To znaczy poznać, zrozumieć, przeżyć psychologię Boga.

Piotr Kubic



powrót do góry wersja do druku