Redakcja - Na Straży - Wędrówka - The Herald - Księgarnia i Czytelnia - Biblia Gdańska - Strona główna - Szukaj


powrót wersja do druku

Wędrówka za Panem

Numer 6 - 2003


Spis treści



Od redakcji

Temat numeru - Co słychać w szkole?
Szkoła - jak się w niej czujemy?
Grecki i hebrajski model uczenia się
Notatnik nauczyciela - z drugiej strony barykady

Przemyślenia
Dlaczego Izrael?
A do figowego drzewa uczcie się...
"Niech niewiasty milczą..."

Studium
Dzieje Apostolskie rozdział 5

Wśród nas
Konwencja w Andrychowie

Kącik poezji
Odbicie serca, Smutek, Wspomnienia mego chrztu
Świat pod śniegiem

Słowo w nas
Małe płaszczyzny...

Najmłodszym
Pytaliki - Miłość ta...
Szkółka niedzielna w częstochowskim zborze


powrót wersja do druku

 

 



"Niech niewiasty na zgromadzeniach milczą,

bo nie pozwala się im mówić ;lecz niech będą poddane, jak i zakon mówi. A jeśli chcą się czegoś dowiedzieć, niech pytają w domu swoich mężów; bo nie przystoi kobiecie w zborze mówić."

1Kor. 14:34-35

Fajny fragment - " niech kobiety milczą". Wiele osób po przeczytaniu go zastanawia się, dlaczego apostoł Paweł pisze takie słowa do zboru w Koryncie? Czy są one nadal aktualne? Czy to tyczy się też modlitwy w zborze? Po przeczytaniu tego fragmentu z pierwszego listu apostoła Pawła do Koryntian, wielu ludziom nasuwają się takie lub podobne pytania.
Odpowiedź na pierwsze pytanie da się dość łatwo sformułować: Widocznie w zborze w Koryncie niewiasty za dużo mówiły i apostoł Paweł napisał, żeby po prostu milczały, jak to jest zapisane w zakonie (1 Moj. 3:16).
Na dwa pozostałe pytania jest już trochę trudniej odpowiedzieć, bo wprawdzie apostoł Paweł nie zabrania nikomu się modlić, ale jeżeli niewiasta modli się na głos, to jednak nie milczy. Poza tym w zborze, w którym jest tylko dwóch lub jeden mężczyzna, dosłowne stosowanie do tego wersetu zezwalałoby jedynie na dialog lub monolog. A przecież nie o to chodzi podczas badania.
Apostoł Paweł w jednym ze swoich listów do Tymoteusza (1 Tym 2:11-15 ) napisał, że kobieta powinna uczyć się cichości i pełnej uległości i nie pozwala on kobiecie nauczać ani wynosić się nad męża. W innym liście (2 Tym 1:5 ) do tego samego Tymoteusza Apostoł napisał o tym, że wiara Tymoteusza została w nim zakorzeniona przez babkę Loidę i matkę Eunikę. Takie zakorzenienie wiary musiało nastąpić poprzez nauczanie Tymoteusza od jego dzieciństwa o istnieniu Pana Boga i Jego Syna.
Uważam, że zgodnie z tym, co jest zapisane w drugim liście apostoła Pawła do Tymoteusza, (2 Tym 3:13-17 ) wszystkie wersety zapisane w Biblii są ku zbudowaniu i zostały napisane pod wpływem ducha Bożego. Jeżeli to, że kobiety w zborze zabierają głos powoduje zamieszanie, lub jeżeli wynoszą się nad swoich mężów, to powinny stosować się bezwzględnie do słów z pierwszego listu apostoła Pawła do Koryntian i w zborze milczeć. Uważam też, że nie powinno się popadać w drugą skrajność. Modlitwa jest formą uwielbienia Pana Boga, a tego nie można nikomu zabronić; wręcz przeciwnie, Pismo Święte nakazuje oddawać Bogu należną cześć. Lecz uważam, że wszystko powinno się dziać w odpowiednim porządku i w pokoju.

"Albowiem Bóg nie jest Bogiem nieporządku, ale pokoju..." 1 Kor.14:33

Bartłomiej Kwieciński

powrót do góry wersja do druku