Redakcja - Na Straży - Wędrówka - The Herald - Księgarnia i Czytelnia - Biblia Gdańska - Strona główna - Szukaj


powrót wersja do druku

Wędrówka za Panem

Numer 2 - 2000


Spis treści

Powrót Pana
Doktryna, dogmat, tradycja
Pamiętaj na Stworzyciela...
Milcząca miłość
Po co przychodzimy na nabożeństwa?
Odrobina poezji
Kochany przyjacielu
Małe płaszczyzny porozumienia z wieloma punktami odniesienia
Czas
Zimowisko w Biłgoraju
Zimowisko w Warszawie
Nasze pieśni - Tak jak jeleń
Konkurs
Spotkanie z Izaaka z Rebeką
Zagadki
Fotograficzne wiadomości
powrót wersja do druku

 

 



Małe płaszczyzny porozumienia z wieloma punktami odniesień

pamiatka.jpg Zapraszam do odbioru pierwszego wzoru kawałka płaszczyzny porozumienia. Wytłumaczę wam, dlaczego zdecydowałem się na takie porozumienie.
Każdy z nas komponuje, czyli porządkuje swoje życie, czas, otoczenie - po prostu tworzymy. Jedni bez zastanowienia powielają wzory, inni te wzory tworzą. Jeszcze inni tkwią w chaosie. Do której grupy Ty się zaliczasz? Czy jesteś kreatywny? Czy lubisz naśladować bez wplatania w gotowy wzór swojego subiektywnego spojrzenia? Stawiam te pytania dlatego, żeby Ci pomóc w uświadomieniu pewnych zasad, które należy przestrzegać.

Co to jest kompozycja?
Krótko mówiąc, w plastyce, to układ kresek, plam i kropek. Wyraz "układ" ma tutaj głębszy sens. Wszyscy układamy sobie życie, organizujemy sobie czas, zdobywamy przestrzeń. Ja ułożyłem za pomocą kresek i punktów opowieść, która daje początek cyklu małych płaszczyzn porozumienia.
Używając słów odnosimy się do przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Albo coś wspominamy lub dokumentujemy, albo marzymy. W poprzednim numerze napisałem artykuł o granicy. Gdybyśmy chcieli go zobrazować znakiem matematycznym, to są to dwie kropki, jedna ponad drugą, oddzielone luźną, neutralną przestrzenią.
Teraz chcę omówić symbolikę krzyża. Na tej małej ilustracji punktem centralnym jest krzyż, czyli "plus". Znak dodawania jest bardzo czytelny - łączy on niebo z ziemią. Powstał ze względu na człowieka, dlatego w tle jest twarz ludzka. Już raz takie połączenie nastąpiło po potopie, kiedy gołębica przyniosła w dziobie gałązkę oliwną, wyrosłą z ziemi. Gołębica - symbol ducha świętego pochodzącego z nieba - interesuje się oliwą, czyli duchem zawartym w materii.
A co tobie przychodzi na myśl, gdy patrzysz na tę małą płaszczyznę porozumienia?

Andrzej Dąbek

powrót do góry wersja do druku