Redakcja - Na Straży - Wędrówka - The Herald - Księgarnia i Czytelnia - Biblia Gdańska - Betania - Strona główna - Szukaj


Drukowanie Drukowanie
Drukuj Pytanie
Straż i Zwiastun Obecności Chrystusa
Biblioteka
 

ZEBRANIA - Ilość ich.

Zgromadzenie w Los Angeles ma swoje niedzielne zebrania w następującym porządku: - O 1030 przed południem, niedzielne lekcje z Watch Tower; o 130 po południu, badanie artykułów z Watch Tower; o 3-ciej po południu wykład; o godzinie 7-mej wieczorem, badanie beriańskie z szóstego tomu. Niektórzy mówią, że powinniśmy mieć więcej zebrań, inni mówią, że mamy ich za dużo. Niektórzy wyrażają mysi, że powinny być dwa wykłady zamiast jednego. Jaka jest twoja myśl, co do najlepszej korzyści dla zgromadzenia w tym względzie?

W każdej takiej sprawie zgromadzenie powinno samo dla siebie decydować. Co do mnie to powiem, że jest taka rzecz jak za dużo zebrań. W tym wypadku ja nie czułbym się aby do obecnych zebrań dodać jeszcze jedno. Gdybym ja był członkiem tutejszego zboru i miałbym głosować w tej sprawie, to raczej głosowałbym za trzema zebraniami niż za pięcioma. Cztery zebrania jest prawie tyle ile możecie podołać. Z pewnością, że jest tu wiele takich, którzy mają pewne ziemskie zobowiązania wobec mężów, żon lub dzieci nie będących w Prawdzie, a którym są coś winni w tym świątecznym dniu odpoczynku.

Mężowi nie będący w Prawdzie, a którego jedynym dniem gdy on może być w domu jest niedziela, zdawałoby się że żona go zaniedbuje gdyby całą niedzielę była poza domem. Jestem pewien że każdy z was czułby się tak samo w podobnych okolicznościach. Tak samo żona nie będąca w Prawdzie, gdyby męża mało co widziała nawet w niedzielę, ponieważ byłby on prawie cały dzień na zebraniu, byłaby prawie zupełnie pozbawiona towarzystwa męża. Zapewne, że takie coś nie jest słusznym. Mamy różne ziemskie zobowiązania wobec naszych mężów lub żon i tych nie należy nam zaniedbywać.

Jeżeli zgromadzenie urządza tyle zebrań w niedzielę, dla niektórych osób byłoby może rozsądne nie uczęszczać na wszystkie. Nawet w wypadku takiego, który może całą niedziele poświęcić Panu, zależałoby od niego jak czas ten spędzić. Pewną część swego czasu może chciałby poświęcić na pracę ochotniczą, lub na jakąś inną pracę - pewną część na uczestniczenie w badaniu beriańskim, a inną na wysłuchanie kazania. Taki musiałby używać swego najlepszego sądu w tych sprawach. Więcej niż cztery zebrania w jednym dniu, prawie że ale byłoby rozumne; a choćby nawet wszyscy mogli zgromadzać się tyle razy to jeszcze należałoby pamiętać na słowa Apostoła: "Skromność (umiarkowanie) wasza niech będzie wiadoma wszystkim ludziom." (Filip. 5:5). Umiarkowanie potrzebne jest pod względem religijnych zebrań tak samo jak i w innych sprawach. Powinniśmy pamiętać że siły nasze są ograniczone więc trzeba nam mieć na względzie tych co są od nas zależni - naszych mężów, nasze żony, dzieci, krewnych itd. Może mamy pewne zobowiązania wobec tych wszystkich, lecz najgłówniejsze wobec domowników wiary i naszych rodzin, ponieważ ci są pierwsi.

KPiO 1916; ang: 483