Redakcja - Na Straży - Wędrówka - The Herald - Księgarnia i Czytelnia - Biblia Gdańska - Betania - Strona główna - Szukaj


Drukowanie Drukowanie
Drukuj Pytanie
Straż i Zwiastun Obecności Chrystusa
Biblioteka
 

WYBORY - Wyrażenie woli Bożej.

Rozumiemy, że przy wyborach zgromadzenie wyraża glos Pana. Obrawszy pewnego brata na starszego, później okazało się, że ów brat nie był takim, za jakiego był przez nas pierwotnie uważanym. Czy mamy rozumieć, ze obranie tego brata na starszego było omyłką zgromadzenia, czy omyłką Pana?

Nie koniecznym jest myśleć, że to było omyłką jednej strony albo drugiej. Zdawałoby się jednak, że w takiej okoliczności zgromadzenie okazało się dosyć dbałym w tej sprawie. Wszyscy powinni się starać lepiej poznać danego brata, zanim go obiorą starszym. Apostoł powiedział, że nowotny nie powinien być obrany. Nie macie prawa obierać nowotnego; a jeżeliście to uczynili, to skutki tego musicie ponosić. Być może, iż otrzymacie z tego dobrą lekcję i w przyszłości będą wszyscy ostrożniejsi przy wyborach.

Że Pan dozwolił na taką lekcję w zgromadzeniu, nie dowodzi, że Pan nie wiedział lepiej, lub że się omylił. On tylko dozwolił, aby zgromadzenie poniosło pewną chłostę za to, że nie zastosowało się do Jego instrukcji i obrało nowotnego. Nowotny jest ten, który jest nowy w takiej sprawie, a jeżeli kto jest nowym, czyli niedoświadczonym, początkującym, to zgromadzenie powinno o tym wiedzieć, zanim na niego głosowało.

KPiO 1910; ang: 237