Redakcja - Na Straży - Wędrówka - The Herald - Księgarnia i Czytelnia - Biblia Gdańska - Betania - Strona główna - Szukaj


Drukowanie Drukowanie
Drukuj Pytanie
Straż i Zwiastun Obecności Chrystusa
Biblioteka
 

TRANSUBSTANCJA - Przeistoczenie.

Czy brat uważa, że rzymskokatolicy, spożywając opłatek po odprawieniu nad nim ceremonii zwanej przeistoczeniem, jedzą ciało ludzkie?

Nie myślę, ażeby jakakolwiek nastąpiła zmiana w opłatku, lub winie. Nie wierzę wcale, ażeby to było ciało. Przypuszczam, że katolicy są tak szczerymi jak i protestanci. Przesądy nie działają więcej na katolików niż na protestantów, więc z jakiej racji ktoś miałby potępiać katolików. W wielu punktach oni stoją wyżej od protestantów. Katolikom trzeba przyznać, że jak wierzą tak postępują, a wielu protestantów nie może się tym poszczycić. Ufam, że z nas każdy przy łasce Bożej postanowił być szczerym i zgodnym ze Słowem Bożym. Trzeba przyznać katolikom gorliwość, gdy o godzinie piątej rano już idą do kościoła na mszę; my tego nie czynimy, bo w to nie wierzymy. W wielu rzeczach trzeba przyznać katolikom gorliwość i wytrwałość. Chociaż musimy przyznać, że są przesądnymi; ale my wszyscy nimi byliśmy, przeto nie potrzebuje przyganiać kocioł garnkowi, że smoli.

KPiO 1911; ang: 714