Redakcja - Na Straży - Wędrówka - The Herald - Księgarnia i Czytelnia - Biblia Gdańska - Betania - Strona główna - Szukaj


Drukowanie Drukowanie
Drukuj Pytanie
Straż i Zwiastun Obecności Chrystusa
Biblioteka
 

ŚWIĘCI - Pod złymi wpływami.

Czy na poświeconego członka małego stadka mógłby ktoś rzucie pewien zły wpływ, tak, że on nie byłby odpowiedzialnym za swoje czyny lub za złe zrozumienie niektórych nauk?

Ja myślę, że tak. Przychodzi mnie na pamięć sprawa Judasza. Zły wpływ rzucony był na niego, jako czytamy: "Szatan wstąpił w niego i on wyszedł aby sprzedać swego Pana." Pytanie zachodzi: Jak szatan mógł wejść do takiego co był poświęcony? Ponieważ ten poświęcony nie żył życiem poświęconego. Gdyby Judasz zachował postawę poświęcenia wobec Mistrza, szatan nie miałby sposobności, lecz Judasz był niewiernym w swoim sercu. W Ewangelii według świętego Jana czyta się jakoby Judasz był rozmyślnym złodziejem. Zdaje się, że on nie interesował się sprawą Pańską z właściwego punktu zapatrywania. Sześć dni przed Pańskim ukrzyżowaniem, gdy Jezus mówił uczniom, że będzie ukrzyżowanym, Judasz rozmyślał o pieniądzach; bo gdy Maria pomazała Pana wonnym olejkiem, jak to oświadcza Pismo, ku Jego pogrzebowi. Judasz pomyślał sobie: Źle, źle się stało; te pieniądze powinny wejść raczej do mojego worka. Jest wiele ubogich; ja również jestem ubogim. On pożądał tych pieniędzy. Stracił ducha uczniostwa i był gotów sprzedać swego mistrza za pewną sumę pieniędzy. Wierzę więc, że możliwym jest dla poświęconego uwikłać się złymi myślami i uczuciami, zatruć nimi swoje serce i oddalać się coraz więcej od Pana, aż dojdzie do stanu, gdzie przeciwnik będzie mógł opanować go w zupełności. Nie myślę, aby to było możliwym u takiego co pozostaje wiernym Panu.

KPiO 1910; ang: 615