Redakcja - Na Straży - Wędrówka - The Herald - Księgarnia i Czytelnia - Biblia Gdańska - Betania - Strona główna - Szukaj


Drukowanie Drukowanie
Drukuj Pytanie
Straż i Zwiastun Obecności Chrystusa
Biblioteka
 

ŚMIERĆ - Przezwyciężenie strachu śmierci.

W jaki sposób możemy przezwyciężyć strach przed śmiercią?

Odpowiadam drodzy przyjaciele, że Bóg nigdy nie zamierzył, aby śmierć miała być przyjemną rzeczą dla nas, a im mądrzejsi będziecie, tym mniej będziecie lubić śmierć samą w sobie, tym więcej będzie mieć dla nas okropności w sobie. Sposób przezwyciężenia strachu śmierci jest najlepszy wtedy, gdy zupełnie poddamy nasz umysł Panu. Istnieją pewne rzeczy, których nie nauczycie się lubić nigdy w życiu. Możecie wypić bardzo gorzkie lekarstwo bez żadnego wykrzywienia się i strojenia min, jeśli tylko nastroicie odpowiednio swój umysł i wmówicie w siebie, że tak być musi. Mówicie sobie: muszę to uczynić, bo to wyjdzie na moje dobro. Jeżeli jednak będziecie się namyślać, krzywić, smakować i wzdrygać co chwila, to prędko dostaniecie mdłości i strachu przed tym lekarstwem. Właściwą drogą jest powiedzieć sobie, że śmierć jest zarządzeniem Pańskim i jest częścią mojego przymierza, które opiewa, że położę moje życie w służbie Pańskiej aż do śmierci; dlatego, o Panie, oddaję całą sprawę Tobie, uważam siebie za umarłego, więc Panie możesz mnie pogrzebać i znowu mnie wzbudzić i podnieść. Cała sprawa spoczywa w Twoich rękach, o Boże. Skoro w ten sposób oddacie się Panu, cala rzecz stanie się dla was o wiele mniej gorzką. Chociaż śmierć i cały proces umierania nie ma w sobie nic przyjemnego, to jednak znacie, jaki jest zamiar opatrzności Pańskiej i że Pan potrafi zatrzymać to, coście oddali w Jego ręce.

Nie powinniśmy się smucić i boleć tak, jak ci, którzy nie mają żadnej nadziei. Możemy trochę smucić się śmiercią, ale nie tak jak inni, ponieważ mamy błogosławioną nadzieję. Im silniej wzrasta wasza wiara, tym mniej będziecie mieć strachu przed śmiercią; im silniejszą staje się znajomość waszego poświęcenia, tym silniejszą będzie wasza wiara.

KPiO 1907; ang: 202