Redakcja - Na Straży - Wędrówka - The Herald - Księgarnia i Czytelnia - Biblia Gdańska - Betania - Strona główna - Szukaj


Drukowanie Drukowanie
Drukuj Pytanie
Straż i Zwiastun Obecności Chrystusa
Biblioteka
 

PRZYMIERZA - Czy Mojżesz był pod Przymierzem Zakonu?

Skoro Przymierze Zakonu uczynione było z narodem żydowskim, reprezentowanym przez Mojżesza, to czy wobec tego Mojżesz był jednocześnie pod Przymierzem Zakonu i Pośrednikiem tego Przymierza?

Tak. Mojżesz pośredniczył w przymierzu, pod jakim sam się znajdował. Pośredniczyć w przymierzu znaczy je dynie wprowadzać je w życie. W tym przymierzu, Mojżesz działał jedynie jako czynnik Boski i był poinformowany o wszystkich urządzeniach tej sprawy. Mojżesz był jednym z pośród narodu, dla którego te zarządzenia zostały uczynione, więc tak samo był związany tym Przymierzem, jak wszyscy inni w narodzie. Przy puśćmy, że członek korporacji miasta Glassgow wprowadził w życie prawo, które powiedzmy, nakazywałoby każdemu obywatelowi zamiatać chodnik przed jego domem. Osoba ta nie byłaby wyłączona od obowiązku stosowania się do tego prawa, o ile była obywatelem tego samego miasta. Podobnie sprawa się ma względem przymierza i Mojżesza.

KPiO 1912; ang: 192