Redakcja - Na Straży - Wędrówka - The Herald - Księgarnia i Czytelnia - Biblia Gdańska - Betania - Strona główna - Szukaj


Drukowanie Drukowanie
Drukuj Pytanie
Straż i Zwiastun Obecności Chrystusa
Biblioteka
 

NOWE STWORZENIE - Czy ono zginie?

Czy Nowe Stworzenie może umrzeć? Przecież Biblia oświadcza, że jesteśmy "spłodzeni, nie z nasienia skazitelnego, ale z nieskazitelnego?"

Nowe Stworzenie jest spłodzone z nasienia nieskazitelnego w tym znaczeniu, że to nasienie nie stanie się nieświętobliwe. Ono nie będzie skażone. Przeto, Apostoł kładzie nacisk, że jeśli niektórzy z ludu Bożego po otrzymaniu ducha świętego odwrócą się od tego ducha świętego, to utracą go zupełnie, poczną zamierać bez tego ducha lecz duch Boży, nie może być skażony.

Możemy oddać naszą wolę, albo zezwolenie duchowi Bożemu, a po niejakim czasie możemy odebrać naszą wolę od Boga, zaniechać spłodzenia z ducha, lecz duch Boży sam w sobie zawsze pozostaje czysty, święty, nieskazitelny; ten duch właśnie jest w nas spłodzeniem albo energią Bożą, sprawującą w nas chcenie by przyprowadzić nas do nieskazitelnego stanu, jeżeli tylko pozwolimy, by ten duch święty sprawował w nas dobrą i przyjemną służbę Bogu i ewentualnie, w czasie przemiany przy zmartwychwstaniu, stalibyśmy się nieskazitelnymi istotami poza zasłoną.

A więc duch święty jest tą nieskazitelnością, gdyż duch Święty stanowi to co nie może być przewrotne i nie upodli się do skażenia. Przeto, tak długo jak mamy tego ducha ożywiającego nas i pobudzającego nas, jesteśmy nieskazitelni, ale skoro tylko zrzekamy się go, to kazimy nie ducha Bożego, ale samych siebie i umrzemy wtóra śmiercią, tak, jak św. Paweł wyjaśnia.

KPiO 1914; ang: 509