Redakcja - Na Straży - Wędrówka - The Herald - Księgarnia i Czytelnia - Biblia Gdańska - Betania - Strona główna - Szukaj


Drukowanie Drukowanie
Drukuj Pytanie
Straż i Zwiastun Obecności Chrystusa
Biblioteka
 

NOWE STWORZENIE - Czy jesteśmy istotnymi czy poczytanymi?

Czy jesteśmy istotnymi Nowymi Stworzeniami w chwili naszego poświecenia, czy tylko poczytani za takich?

Przypuszczam, że brat ma na myśli w czasie kiedy poświęcenie nasze jest przyjęte. Pierwszą rzeczą dla nas jest poświęcić się, a drugą rzeczą gdy Pan przyjmuje to poświęcenie. Rozumiem, że główna kwestia tego pytania opiera się na słowie "istotny". Czy istotnie jesteśmy nowymi stworzeniami, czy też tylko poczytanymi za takich? Myślę, że z całą szczerością sprawa ta może być przedstawiona z obu stron i mieć zupełnie inne znaczenia. Istotnie, czyli w rzeczywistości jestem człowiekiem; fizycznie mam ludzkie ciało, ludzki rozum, itd., lecz Pan mówi, żebym liczył się umarłym, więc liczę się umarłym. On mówi mi żebym rozumiał, że przeszedłem z śmierci do żywota i że teraz jestem żywym. Lecz moje ludzkie ciało, ludzkie życie, i ludzkie przywileje były ofiarowane, więc jestem nowym stworzeniem; i za takiego mam się uważać. Bóg mówi, że On za takiego mnie uważa (2 Kor. 5:17), czyli że będzie się ze mną obchodził jakobym był nowym stworzeniem, u którego stare rzeczy przeminęły, a wszystkie nowymi się stały.

Z tego widzimy, że zależy na tym co mamy na myśli gdy mówimy o tych rzeczach. Słowa są tylko przewodem wyrażania naszych myśli. Chcemy wyłuszczyć dobrą myśl, i użyć jak najbardziej zrozumiałe słowa, aby ją wypowiedzieć. Z tego widzę, jak ktoś mógłby powiedzieć, że nie jesteśmy istotnymi nowymi stworzeniami, lecz tylko poczytani za Nowe Stworzenia, a istotnymi będziemy gdy dostąpimy zupełnej doskonałości w nowej naturze przy zmartwychwstaniu; jednakże widzę, że i drugie zdanie może być wyrażone, to jest że istotnie mamy coś nowego, że jesteśmy nowymi w porównaniu z tym cośmy przedtym byli, w tym znaczeniu, że mamy nowy umysł, i że Bóg liczy się z nowym umysłem, a nie z ciałem. Jeżeli tedy Bóg liczy się z nowym umysłem, to musi być w istocie nowy umysł, nowa wola, nowy cel, nowy zamiar. Widzimy więc, że nasza odpowiedź zależy na tym, z którego punktu patrzymy na ten przedmiot.

KPiO 1905; ang: 505