Redakcja - Na Straży - Wędrówka - The Herald - Księgarnia i Czytelnia - Biblia Gdańska - Betania - Strona główna - Szukaj


Drukowanie Drukowanie
Drukuj Pytanie
Straż i Zwiastun Obecności Chrystusa
Biblioteka
 

MODLITWA - Względem zebrań świadectw.

Jaki przedmiot radziłbyś brać pod rozwagę na środowych wieczornych zebraniach świadectw?

Mieliśmy podanych wiele myśli co do obierania jednego wspólnego przedmiotu na te zebrania. Niniejszą sposobność wykorzystamy na powtórzenie dorady podanej w szóstym tomie Wykładów Pisma Świętego; mianowicie, że nie wiemy o zebraniu bardziej budującym, jak zebrania świadectw, gdy te są właściwie prowadzone i gdy bracia doświadczyli je przez parę miesięcy. Świadectwa w jaki sposób ktoś został nawróconym lata temu, lub jak on przyszedł do znajomości prawdy, mogą być bardzo dobre na generalnych konwencjach itp. lecz świadectwa takie na pewno byłyby nudne na zwykłych zebraniach tygodniowych. Nudnym byłyby także, gdyby na zebraniach świadectw jedni drugim mówili, co mają robić i jakie doświadczenia przechodzić. Co jest pożądane, to krótkie, treściwe świadectwa z wydarzeń i doświadczeń minionego tygodnia. Takie zebrania i świadectwa pobudzają wszystkich do większego baczenia na Boską opatrzność i na uczenie się odpowiednich lekcji z codziennych wydarzeń i okoliczności. W taki sposób bracia nabierają codziennie więcej doświadczenia, niż gdyby rzeczy te przechodziły imało co lub wcale niezauważone.

Zalecamy więc tego rodzaju zebrania na środy wieczorem i aby czwartkowy tekst z Manny był przedmiotem na każdy nowy tydzień kończący się zebraniem w środę wieczorem.

Wysuwając tę myśl, nie podajemy tego jako przymus, lub niewolę. Ci co uznają to za właściwe, mogą przyjąć, ci zaś co nie uznają, mogą postąpić inaczej. Jest to sprawą każdego zgromadzenia. Jednak byłoby bardzo pięknie wiedzieć o tym, że nie tylko ślubowania i modlitwy pociągają wszystkich wiernych Pańskich coraz bliżej do Ubłagalni, ale przyjemnie było by też wiedzieć, że wszyscy rozmyślają o Boskiej opatrzności w danym tygodniu, około tego samego przedmiotu.

KPiO 1911; ang: 538