Redakcja - Na Straży - Wędrówka - The Herald - Księgarnia i Czytelnia - Biblia Gdańska - Betania - Strona główna - Szukaj


Drukowanie Drukowanie
Drukuj Pytanie
Straż i Zwiastun Obecności Chrystusa
Biblioteka
 

LEWICI - Na dziedzińcu w dniu Pojednania.

Czy Lewici mogli znajdować się na Dziedzińcu w dniu Pojednania? Czy byli oni reprezentowani przez Obóz czy przez Dziedziniec?

Nie przypominam sobie żadnych szczegółowych zapisków o Lewitach będących na Dziedzińcu w Dniu Pojednania; mniemam jednak że byli. Nie przypominam, sobie żadnego zakazu odnośnie ich przebywania na Dziedzińcu w tym dniu. Możemy zauważyć, że Lewici są podwójnym obrazem. My znajdujemy się w postawie Lewitów ku Bogu, gdy przystępujemy do Niego w gotowości czynienia jakiejkolwiek służby, jako byśmy mówili: Panie, jeżeli masz cokolwiek dla mnie do wykonania, ja chętnie chcę mieć w tym udział. Czy jesteś poświęconym, bracie? Nie zupełnie - powiedziałby może ów brat - lecz sympatyzuję z wszystkim cokolwiek Ty dokonujesz. W znaczeniu figuralnym, taki znajduje się w pewnej społeczności z tymi co są poświęceni i dokonują ofiary. Nie jest on jeszcze koniecznie jednym z tych co ostatecznie będą w klasie Lewitów. W klasie tej ostatecznie znajdą się ci, którzy uczynili z Bogiem przymierze przy ofierze, lecz nie zupełnie dopełnili tego przymierza. W obecnym jednak czasie ci, co w ogóle czynią to przymierze, nazywani są wszyscy kapłanami. Klasy Lewitów, w tym wyróżnieniu, nie ma obecnie; zatem ci co sympatyzują z dziełem Pańskim i dokonują pewnych sympatycznych czynności, zajmują tymczasowo miejsce Lewitów. Możemy więc powiedzieć, że w tym znaczeniu miejsce Lewitów zajmujemy aż do chwili gdy przyjmujemy Boskie zarządzenie i czynimy z siebie zupełne poświęcenie.

KPiO 1913; ang: 436