Redakcja - Na Straży - Wędrówka - The Herald - Księgarnia i Czytelnia - Biblia Gdańska - Betania - Strona główna - Szukaj


Drukowanie Drukowanie
Drukuj Pytanie
Straż i Zwiastun Obecności Chrystusa
Biblioteka
 

JEZUS - Odpowiedzialność za Jego śmierć.

Kto zabił Jezusa, Żydzi czy poganie?

Naszą odpowiedzią jest, że Żydzi zabili Jezusa. Fakt, że ukrzyżowania dokonali żołnierze, za wyrokiem rzymskiego namiestnika Piłata, nie ma prawie żadnego znaczenia. Zróbmy porównanie: Przypuśćmy, że człowiek byłby powieszonym. Kto byłby tylu, co zabił tego człowieka? Czy byłby nim ten, co założył mu stryczek na szyję? W pewnym znaczeniu, byłby to stryczek, czyli powróz, któryby go zabił; w innym znaczeniu byłby nim człowiek, który ów powróz pociągnął, lecz poza tym wszystkim byłby sąd, który daną egzekucję zawyrokował. Teraz, kto był tym, co spowodował ukrzyżowanie Jezusa? Św. Piotr odpowiada na to jak najwyraźniej. On oskarżył o to niektórych z tych, co byli przy Nim w dniu Pięćdziesiątnicy, do których przemówił: "Tego (Jezusa) wziąwszy (wy żydzi) i przez ręce niezbożników ukrzyżowawszy, zabiliście;" a nieco dalej: "Niechże tedy Wie zapewne wszystek dom Izraelski, że Go Bóg Panem i Chrystusem uczynił, Tego Jezusa, któregoście wy ukrzyżowali." (Dz. Ap. 2:23,36). I wielu ich zatrwożyło się na sercu i mówili: "Cóż tedy mamy czynić, mężowie bracia?" Tedy Piotr rzekł do nich: "Pokutujcie, a ochrzcij się każdy z was, a będzie wam to przebaczone; albowiem uczyniliście to w nieświadomości, jako i książęta wasi." Widzimy więc, że Św. Piotr wcale nie wspomniał żołnierzy rzymskich. Piłat był tylko przedstawicielem porządku i prawa, więc gdy było żądanym przez najwyższych kapłanów, nauczonych w Piśmie i Faryzeuszów, że on musi dopilnować porządku, to było konieczne zastosować się do ich warunków, o ile miałby zdać z tego raport do cesarza.

Proszę mnie jednak nie zrozumieć, że ja trzymam to przeciwko Żydom. W opatrzności Bożej i w Jego zamiarze Jezus miał być ukrzyżowanym; nie było sposobu uniknięcia tego, bo tak być musiało. Żydzi nie wiedzieli kogo oni krzyżowali i nie można ich za to winić więcej niż Saula za jego udział w ukamienowaniu św. Szczepana. Gdybym ja był Żydem i znalazł się w podobnych okolicznościach, to może uczyniłbym to samo.

KPiO 1911; ang: 367