Redakcja - Na Straży - Wędrówka - The Herald - Księgarnia i Czytelnia - Biblia Gdańska - Betania - Strona główna - Szukaj


Drukowanie Drukowanie
Drukuj Pytanie
Straż i Zwiastun Obecności Chrystusa
Biblioteka
 

GORLIWOŚĆ - Względem urągań.

Ażeby swiyi mogli wykonac swoje obowiązki, czy koniecznym jest dla nich być tak gorliwymi ku Panu i Jego dziełu, aby z tego powodu ściągnąć na siebie srogie prześladowania?

To zależy od okoliczności. Jest umiarkowany sposób prowadzenia rzeczy, przez który można uniknąć wiele urągań i prześladowań, i to jest lepszy sposób. Można zauważyć sposób, w jaki przemawiał Apostoł Paweł do osób na wysokim stanowisku, jakimi byli, Feliks, Festus, Agrypa itp. Gdyby wyrażał się w sposób chełpliwy, to mogłoby sprowadzić niezadowolenie w słuchaczach. Na przykład. Gdyby Apostoł wyraził się w ten sposób: Któż wy jesteście? Czym jest państwo Rzymskie? Chrystus Pan jest większym niż wy wszyscy. To byłoby prawdą, ale on tego nie mówił. Odezwał się w te słowa: "Królu Agrypo! Poczytuję się za szczęśliwego, iż dziś mam przywilej odpowiadać przed tobą na to wszystko, o co obwiniają mnie Żydzi, a zwłaszcza, żeś powiadomiony zwyczajów i sporów, które są między Żydami". Paweł okazał się roztropnym. Nie wystąpił z opozycją lub krytyką z powodu różnych niedorzeczności i to jest dla nas wzór do naśladowania. Pan Bóg nie może błogosławić temu, co postępuje nierozumnie. "Bądźcie roztropnymi jak węże, a pokornymi jak gołębice." Gdy ktokolwiek uczyni coś dobrego, na ile go stać, niech się nie dziwi, gdy go świat będzie nienawidził, nawet gdy wyrządzi mu jaką dobroć. Nasz Pan powiedział: "Nie dziwujcie się, gdy świat nienawidzi was i mówi wszystko złe przeciwko wam, kłaniając dla mnie."

Możecie być przygotowani moi przyjaciele, do różnego rodzaju przeciwności i prześladowań, lecz wtedy będzie dla was sposobność okazania waszej wierności. Mamy powiedziane w Słowie Bożym, że wszyscy, którzy chcą żyć pobożnie w teraźniejszym wieku, będą prześladowani. Jeżeli ktoś nie doznaje prześladowań to dowodzi, że nie żyje pobożnie i dobrze uczyni jeżeli się pospieszy, by żyć pobożnie, by mieć sposobność dostania się do Królestwa - lecz nie powinien popełnić błędu, aby czynił coś niedorzecznego. Nie mogę powiedzieć o sobie, ażebym zawsze postępował najrozumniej, lecz ufam, że wszyscy uczymy się, by być rozumnymi na ile to możliwe.

KPiO 1909; ang: 740