Redakcja - Na Straży - Wędrówka - The Herald - Księgarnia i Czytelnia - Biblia Gdańska - Strona główna - Szukaj


powrót wersja do druku

Wędrówka za Panem

Numer 6 - 2001


Spis treści

Niewysłowiony Dar Boga
Śladami Jezusa
Przyjdź do Jezusa
Nie zachwieję się
Refleksje: Autorytet
Dwa pokolenia
Z kim rozmawiasz
Instrukcja obsługi człowieka
Dokąd zmierza świat
Nasze Piśni: Naprzód
Biblia mądrością narodów
Wędrówka - najmłodszym
Od czytelnika
Prenumerata
powrót wersja do druku

 

 



Refleksje

Autorytet

Chciałabym się zastanowić nad znaczeniem tego słowa i jego zastosowaniem w naszym życiu, począwszy od dzieciństwa.
Słowo "AUTORYTET'' oznacza:
     - ogólnie uznaną czyjąś powagę, wpływ, znaczenie;
     - człowieka, instytucję, doktrynę, pismo itp., cieszące się w jakiejś dziedzinie lub w opinii pewnych ludzi szczególnym uznaniem, poważaniem. Z tego można wnioskować, że jeśli kogoś uznajemy za autorytet, to zgadzamy się z poglądami, które on głosi i moglibyśmy się pod nimi podpisać. Autorytet odgrywa ważną rolę w naszym życiu. Małe dziecko widzi i podziwia tylko swoich rodziców. Uważa, że to, co oni robią, jest dobre - jest to AUTORYTET RODZICÓW.
     Przykazanie: "Czcij ojca swego i matkę swoją" obowiązuje nie tylko małe dzieci, ale i wszystkich, którzy posiadają ziemskich rodziców. Powinniśmy przez całe nasze życie brać pod uwagę to, co mają nam do powiedzenia nasi opiekunowie.
     Natomiast gdy dziecko rozpoczyna naukę w szkole, zaczyna podziwiać nauczycieli i postępować tak, jak oni. Podobnie my, gdy przychodzimy na zebrania, słuchamy tego, co mówią wykładowcy i stosujemy to w życiu, wtedy okazujemy szacunek dla AUTORYTETU SŁUG.
Istnieje również AUTORYTET SŁOWA BOŻEGO.
     Wersety z 2 Tym. 3:16-17 potwierdzają, że Biblia jest dziełem Bożym i stanowi prawdę nieomylną. W jej treści zawarty jest duch miłości, pokoju, pojednania. Jeśli ktoś uznaje autorytet Biblii, wystarczy mu przeczytać kilka pierwszych rozdziałów, aby uwierzyć, że np. stworzenie świata było piękną, wspaniałą rzeczą.
     Należy też wspomnieć o AUTORYTECIE BOŻEGO KOŚCIOŁA. Z nauki Pisma Świętego wyraźnie wynika, że każdy zbór, składający się z ofiarowanych Bogu ludzi, stanowi część Kościoła Bożego (Mat.18:20). Zatem zbór powinien reprezentować najwyższe wartości, a każdy jego członek ma być przykładem dla innych - stać się AUTORYTETEM.
Myślę, że każdy człowiek powinien się tak "szlifować", aby zasłużyć sobie na poważanie.
Jednak zastanawiam się, czy dzisiaj istnieją jeszcze autorytety?

Dorota 

powrót do góry wersja do druku