Redakcja - Na Straży - Wędrówka - The Herald - Księgarnia i Czytelnia - Biblia Gdańska - Betania - Strona główna - Szukaj


Drukowanie Drukowanie
Drukuj Pytanie
Straż i Zwiastun Obecności Chrystusa
Biblioteka
 

BOSKOŚĆ - Czy Pastor Russell zaprzecza Boskości Chrystusowi?

Czy brat zaprzecza Boskość Chrystusowi?

Żadną miara, drodzy przyjaciele. Jest bardzo dziwną rzeczą, że są tacy, którzy tak mylnie nas rozumieją, co my w tej sprawie mówimy. Tak w tym jak i w każdym dużym mieście można znaleźć takich, co zaprzeczają, że Jezusa Matka była dziewicą; wielu zaprzecza, ażeby Jezus egzystował zanim stał się człowiekiem; a jednak nikt nie mówi że oni zaprzeczają Boskości Jezusowi. Ja ich nie potępiam. Czy my nie twierdzimy, że Jehowa był Ojcem Jezusa? Czy nie zaprzeczamy, ażeby Józef był Jego ojcem? Ma się rozumieć, że twierdzimy o Boskości Chrystusa; że Bóg był Jego Ojcem i że został spłodzony i w szczególniejszy sposób urodzony z dziewicy a, przeto był "świętym, niepokalanym, odłączonym od grzeszników." Czy twierdzimy, że gdy On był człowiekiem, był jednocześnie Ojcem Niebieskim? Nie, tego nie twierdzimy, ażeby Jezus był swoim Ojcem, bo to nie zgadzałoby się z Pismem św. Jeżeli ktoś mniema, że On był swoim ojcem i swoim synem, taki wcale nie wie o czym mówi.

Co się tyczy tego czym Jezus jest teraz, to wierzymy, że jest Boskiej natury. Pismo św. tak mówi: "Bóg nader Go wywyższył i darował imię, które jest nad wszelkie imię, aby w imieniu Jezusowym wszelkie się kolano skłaniało, tych którzy są na niebie i tych, którzy są na ziemi i tych, którzy są pod ziemią." Aniołowie już się przed Nim kłaniają i niezadługo na ziemi wszelkie kolano się skłoni. Co więcej, święty Piotr mówi, że Kościół jest spłodzony do Boskiej natury. Chociaż nie jest powiedziane, że Jezus jest uczestnikiem Boskiej natury, to jednak rozumiemy, że taką jest w tym Jego myśl.

KPiO 1913; ang: 226