Na Straży 2001/4/16, str. 175
Poprzedni artykuł
Wstecz

Echa z konwencji

Andrychów, 20 maja 2001

Drodzy Braterstwo w Chrystusie oraz wszyscy szanowni Czytelnicy „Na Straży”!

Pragniemy podzielić się informacją o konwencji, jaka odbyła się w Andrychowie, w sali Domu Kultury i została zorganizowana przez tutejszy zbór. Miejsce to jest braciom dobrze znane, ponieważ od 18 września 1977 r. organizowane są tu, przeważnie dwa razy w roku, jednodniowe konwencje.

Podobnie jak zawsze dopisała nam pogoda i przybyło około 500 braci i sióstr, by słuchać Słowa Bożego.

Historia naszego zboru liczy już 80 lat i krótka wzmianka o jego działalności była zamieszczona w programie konwencji, który można było otrzymać na miejscu. Zjazdowi przewodniczył brat z miejscowego zboru.

W związku z tym, że konwencja odbyła się dwa tygodnie przed Zielonymi Świętami, wykłady były tematycznie związane z tymi wydarzeniami. Rozplakatowana informacja o konwencji spowodowała, że mieliśmy gości spoza naszej społeczności.

Pierwszym wykładem usłużył brat Paweł Suchanek, a mówił na temat: „Dlaczego przyszedł Jezus Chrystus?”. Mówca przedstawił cel przyjścia Jezusa i złożenia okupu za całą ludzkość, aby mogła przyjść do pojednania z Bogiem.

Wykład brata Adama Kubica był kontynuacją pierwszego i nosił tytuł: „Zbawienie dla wszystkich”. Brat powiedział między innymi, że przez ofiarniczą śmierć Chrystusa cała ludzkość w czasie restytucji w 1000-letnim Królestwie Chrystusa ma szansę zmartwychwstania, poznania Boga i otrzymania żywota wiecznego.

Trzecim wykładem usłużył brat Jan Knop. Temat rozważań brzmiał: „Różnorodna działalność ducha świętego”. Brat wykazał, że duch święty to nie trzecia osoba tzw. Trójcy Świętej tylko wpływ Boży, który wylany na apostołów w dniu Pięćdziesiątnicy pozwalał im mówić różnymi językami i czynić cuda (Jan 14:16-17). Mamy modlić się o ducha świętego czyli moc i mądrość pochodzącą od Boga, ale nie do ducha świętego.

Po tych trzech wykładach nastąpiła przerwa obiadowa, po której mieliśmy możność wysłuchania kolejnych wykładów. Brat Jeremiasz Purwin swe rozważanie oparł na tekście przypowieści „o dziesięciu pannach”. Brat przypomniał różnorodne dotychczasowe tłumaczenia tej przypowieści związanej z powrotem Pana i mówił o jej znaczeniu dla obecnie żyjących.

Ostatnim mówcą był brat Paweł Kozłowski, a swój wykład nazwał: „Rzecz o nierozsądku”. W temacie tym poruszone były problemy, z jakimi spotyka się obecnie młodzież chrześcijańska w szkołach, gdzie nietrudno i o narkotyki, i o inne zagrożenia. Dodatkowe problemy młodzież zauważa również w zborach. Brat zachęcał do dyskusji na tematy, które bywają pomijane, a dotyczą ważnych problemów związanych z wychowaniem młodzieży w tak trudnych czasach. Musimy przygotować się na jeszcze większe trudności tak w życiu codziennym jak i duchowym.

W czasie drugiego i trzeciego wykładu była zorganizowana szkółka dla dzieci w dwóch grupach wiekowych, a zajęcia poprowadzili bracia: Tomasz Szarkowicz, Michał Kubic oraz Sławomir Skoczylas.

Braterstwo wyrazili życzenie, aby tą radością, jakiej mogli doznać na tym spotkaniu podzielić się z czytelnikami pisma „Na Straży”

Za uczestników: br. Józef Potempa


Następny artykuł
Wstecz   Do góry