Na Straży 1988/4/08, str. 93
Poprzedni artykuł
Wstecz

Sprawozdanie z Konwencji Generalnej w 1988 r.

Drodzy i umiłowani w Chrystusie Panu Bracia i Siostry oraz wszyscy czytelnicy naszego czasopisma!

Pragnieniem naszym jest podzielić się z wami wrażeniami z kolejnej Konwencji Generalnej Zrzeszenia Wolnych Badaczy Pisma Świętego, jaka odbyła się w dniach 25-26. VI. 1988 r. w Krakowie w hali sportowej GTS „Wisła” przy ul. Reymonta 22. Zgromadziła ona tym razem około 2000 uczestników.

Zaiste błogosławione to było spotkanie wielu set braci i sióstr z całego kraju, gościli wśród nas także drodzy bracia w Chrystusie z zagranicy – z Francji, Niemiec, ze Związku Radzieckiego. Wszyscy oni przybyli z bliska i daleka, ze zborów mniejszych i większych, jednakowo wiedzeni pragnieniem spotkania się i dowiedzenia się, „ile jeszcze mamy lat, by Zbawiciel przyszedł znów z nędzy wyprowadzić świat?” (pieśń 317). A Księga Żywota od razu odpowiadała na to pytanie i witała wszystkich słowami: „Wypełnił się czas i przybliżyło się Królestwo Boże”. Te słowa, wyjęte z Ewangelii według św. Marka 1:15 i rozpięte na kurtynie estrady stanowiły motto konwencji.

Nie bez znaczenia był także towarzyski aspekt konwencji – zobaczenie braci i sióstr, których dawno się nie widziało, których pragnęło się zobaczyć. Cel duchowy i towarzyski doskonale spełniała wspaniała hala klubu sportowego, przestronny hall i piękne otoczenie. Przewodnictwo w pierwszym dniu konwencji sprawował br. H. Kamiński, który otworzył konwencję o godz. 9.10 witając i pozdrawiając wszystkich jej uczestników. Zaśpiewana na rozpoczęcie pieśń nr 1 „Daj Boże Święty nam łask zdrój” napełniła wszystkie serca radością uczestniczenia w tak wielkiej społeczności braterskiej. Powiększały ją także liczne, odczytywane przez brata przewodniczącego życzenia i pozdrowienia, jakie przez obydwa dni napływały dla uczestników konwencji z kraju i zagranicy; z różnych przyczyn braterstwo ci nie mogli być wśród nas – łączyliśmy się z nimi myślami.

Wykładem inauguracyjnym na temat „Kto się ostoi, gdy się On okaże” usłużył br. H. Kamiński, który swe rozważania oparł na słowach proroka Malachiasza 3:1-3. Po przerwie następnym wykładem na temat „Wspominać będziemy miłości Twoje” usłużył br. Adolf Dębski z Francji. Brat oparł się na wersecie z Pieśni Salomonowej 1:1-4.

W czasie przerwy obiadowej bracia i siostry mieli możność odnowić stare znajomości i zawrzeć nowe. Posiłki przygotowały siostry zboru krakowskiego, można było także skorzystać z obiadów, wydawanych przez stołówkę klubu. Czynne było stoisko z literaturą, kupowano książki, broszury i kasety z nagraniami chóru „Sela”. Bracia zboru krakowskiego służyli braterstwu, wybierającemu się na konwencję generalną do Holandii pomocą w załatwianiu formalności z tym związanych.

Po przerwie obiadowej br. H. Plewniok odczytał sprawozdanie z zebrania braci starszych, diakonów i przedstawicieli zborów, jakie odbyło się w Krakowie dnia 2. VI. 1988 r., wysłuchano także wierszyka deklamowanego przez córeczkę braterstwa.

Kolejnym wykładem na temat cierpliwości – cnoty ważnej w życiu chrześcijanina, usłużył br. J. Kłusak. Brat oparł się na wersecie z Listu do Hebrajczyków 10:36. Istotę swych rozważań zawarł w puencie: „Cierpliwość jest gorzka, ale owoce jej słodkie”. Ostatnim wykładem po południu na temat „Czterech jeźdźców Apokalipsy” (Obj. 6:1-8) usłużył br. R. Rorata. W zakończeniu swojego wykładu mówca napominał, że każdy z nas powinien stale kontrolować stan swojego ducha i badać w jakim stopniu duch Chrystusowy mieszka w nas.

W ten sposób minął pierwszy dzień konwencji. Braterstwo udali się na spoczynek. Bracia zboru krakowskiego przygotowali dla nich wygodne noclegi w pobliskich hotelach i domach akademickich, wielu też skorzystało z gościny miejscowego braterstwa. Sprawami zakwaterowania, rozprowadzeniem braci na noclegi zajmowała się młodzież zboru krakowskiego.

Następnego dnia zjazd rozpoczęto o godz. 9.00. W tym dniu przewodniczył br. J. Sygnowski. Pierwszym wykładem ze Słowa Bożego usłużył ponownie nasz drogi gość z Francji br. A. Dębski. Temat swojego wykładu „Nasze poświęcenie” oparł na znanym wersecie z 1 Tes 4:3. Następną godzinę poświęcono sprawom organizacyjnym, a mianowicie zatwierdzeniu do różnych funkcji w Zrzeszeniu braci kandydatów, nominowanych na zebraniu braci starszych i diakonów dnia 2. VI. 1988 r. Po przeprowadzeniu wyborów przyjęto większością głosów trzyletni okres kadencji wybranych braci. Przyjęto też uchwałę – przy 11 głosach przeciwnych – akceptującą przedstawiony uprzednio zborom projekt nowego statutu Zrzeszenia.

Następnie rozpoczęto kolejny punkt programu drugiego dnia konwencji. Na wstępie wysłuchano pieśni śpiewanych przez chór młodzieżowy. Wielka szkoda, że w czasie konwencji nie wystąpił również nasz znakomity chór „Sela”, który nieustannie doskonali swój poziom, jak świadczą o tym dowodnie jego ostatnie nagrania.

Ponieważ zgłosiło się 23 braci i sióstr, którzy postanowili poświęcić się Bogu na służbę, wykładem okolicznościowym do chrztu usłużył br. Z. Kołacz. Mówca przedstawił znaczenie chrztu w świetle Pisma Św., a także przywileje i obowiązki tych, którzy podejmują ofiarniczą służbę dla Boga w Jezusie Chrystusie. Wszystkim, wstępującym na wąską drogę prowadzącą do Chrystusa serdeczne, braterskie życzenia wytrwania w prawdzie i poświęceniu złożyli w imieniu uczestników konwencji br. Z. Kołacz i br. J. Sygnowski. Była to wzruszająca chwila, każdy z nas przypomniał sobie swoje własne uczucia, doświadczane wówczas. Chrzest odbył się w czasie przerwy obiadowej w krytym basenie klubu.

Po przerwie obiadowej br. D. Kołacz udzielił zebranym informacji o postępie prac przy budowie Domu Spokojnej Starości w Miechowie. Ostatnim wykładem tego dnia usłużył br. E. Szarkowicz, który za podstawę swoich rozważań przyjął słowa Pana Jezusa „Nie bój się, o maluczkie stadko” (Łuk. 12:32).

Podsumowania przebiegu konwencji dokonał br. J. Sygnowski słowami Listu do Filipian 4:4-7, życząc wszystkim jej uczestnikom obfitych łask i błogosławieństw Bożych. Zebrani wyrazili pragnienie, aby radością uczestniczenia w konwencji, obfitością doznanych łask i błogosławieństw podzielić się ze wszystkimi czytelnikami „Na Straży”. Dwudniową Konwencję Generalną zakończono o godz. 16.10 pieśnią nr 336 „Zostań z Bogiem, aż się zejdziem znów”. Hołd Bogu oddano również śpiewając hymn z Ewangelii według św. Jana 3:16.

Nadeszła smutna chwila pożegnania. Braterstwo żegnali się, składając sobie życzenia wytrwania w prawdzie, rozstawali się do chwili, „aż się zejdziem znów”.

Zaiste wspaniała to była uczta duchowa, dostarczyła ona jej uczestnikom bogactwa wrażeń duchowych i wielu błogosławieństw, które będą owocować nowymi dokonaniami w drodze do Chrystusa. Słowo uznania i gorącej podzięki należą się jej organizatorom, wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do jej sprawnego przebiegu. Powszechnie wyrażano myśl, że przecież w tak pięknej hali moglibyśmy się częściej spotykać, nie tylko przy okazji konwencji generalnej.

Braterstwo rozjechali się do swoich domów, do swoich zborów, unosząc w swoich sercach radość spotkania w Chrystusie, radość służenia Panu.

A oto wykaz braci, wybranych w jawnym głosowaniu do pracy międzyzborowej:

Kaznodzieje objazdowi:

1. br. Henryk Kamiński
2. br. Eugeniusz Szarkowicz
3. br. Józef Sygnowski
4. br. Daniel Krawczyk
5. br. Zdzisław Kołacz
6. br. Roman Rorata
7. br. Józef Kłusak
8. br. Dymitr Kopak
9. br. Stanisław Sablik
10. br. Mieczysław Jakubowski
11. br. Adam Kozak
12. br. Andrzej Dąbek
13. br. Grzegorz Kwaśnik
14. br. Paweł Suchanek
15. br. Jan Litkowicz
16. br. Aleksander Lipka

Zarząd administracyjny Zrzeszenia:

1. br. Henryk Kamiński – przewodniczący
2. br. Józef Sygnowski – zastępca przewodniczącego
3. br. Józef Kłusak – zastępca przewodniczącego
4. br. Edward Pietrzyk – sekretarz
5. br. Zdzisław Kołacz – zastępca sekretarza
6. br. Paweł Suchanek – zastępca sekretarza
7. br. Jan Szczepanik – skarbnik
8. br. Marek Kamiński – zastępca skarbnika
9. br. Tadeusz Szczepanik – księgarz

Komisja rewizyjna:

1. br. Krzysztof Pogoda
2. br. Daniel Kołacz
3. br. Witold Włodarski

Kolegium redakcyjne:

1. br. Łukasz Szatyński – przewodniczący
2. br. Aleksander Zajda
3. br. Dymitr Kopak
4. br. Henryk Kamiński
5. br. Roman Rorata – zastępca przewodniczącego
6. br. Mieczysław Jakubowski
7. br. Edward Pietrzyk
8. br. Adam Kozak
9. br. Henryk Schab
10. br. Józef Sygnowski
11. br. Władysław Szatyński
12. br. Zdzisław Kołacz
13. br. Franciszek Olejarz

Zespół do spraw cenzury wydawnictw:

1. br. Henryk Kamiński
2. br. Józef Sygnowski
3. br. Mieczysław Jakubowski
4. br. Roman Rorata
5. br. Zdzisław Kołacz
6. br. Dymitr Kopak

Przebieg konwencji protokołowali br. H. Plewniok i br. Aleksander Zajda.

Za uczestników konwencji

br. Aleksander Zajda


Następny artykuł
Wstecz   Do góry