Na Straży 1968/5/07, str. 77
Poprzedni artykuł
Wstecz

Echo z Generalnej Konwencji w Krakowie

Drogo umiłowani w Zbawicielu Jezusie Chrystusie Braterstwo!

Niezgłębione miłosierdzie Boże i łaska Pana naszego Jezusa Chrystusa niech Was ustawicznie strzegą na Waszej drodze wiary.

Pragnieniem naszym jest podzielić się z Wami wszystkimi, którzyście tej samej kosztownej wiary, wspaniałymi błogosławieństwami Bożymi, jakie stały się udziałem uczestników tej największej i najwspanialszej uczty duchowej, która miała miejsce w Krakowie w dniach 21 i 22 lipca 1968 r.

Była to miła społeczność duchowa, której liczba uczestników przekroczyła 2000 osób. Wśród uczestników konwencji mieliśmy zaszczyt gościć wielu braci i sióstr z polonii zagranicznej: z Francji, USA, ZSRR, Belgii i Czechosłowacji. Była to więc konwencja międzynarodowa.

Należy nadmienić, że w dniu 20 lipca tj. w przededniu rozpoczęcia generalnej konwencji odbyło się na sali zboru krakowskiego przy ul. Filipa 13 całodzienne zebranie braci starszych i przedstawicieli zborów. Na tym zebraniu przedstawiciele zborów omówili przebieg pracy międzyzborowej w minionej kadencjii, dokonali nominacji braci do pracy międzyzborowej na następną 2-letnią kadencję. Ponadto podjęto szereg wniosków i zamierzeń dot. pracy międzyzborowej, sprawę wydawnictwa czasopisma „Na Straży”, niezbędnej literatury i wiele innych ważnych spraw dot. ogółu zborów.

Konwencja generalna została zorganizowana w pięknej sali klubu sportowego „Korona”, podobnie zresztą jak przed dwoma laty.

Rozpoczęcie konwencji nastąpiło o godz. 9-tej odśpiewaniem pieśni nr 1. Otwarcia konwencji dokonał przedstawiciel zboru krakowskiego br. Dąbek Juliusz. Przewodniczącym konwencji został jednogłośnie wybrany br. Gumiela Jan, który w słowie wstępnym życzył wszystkim uczestnikom błogosławieństwa Bożego i uzyskania pełnych korzyści duchowych z generalnej konwencji.

Po przedmowie br. przewodniczącego wykładem ze Słowa Bożego usłużył br. Suchanek pt. „Panie, Twój miły głos przyciąga mię do Cię”, zaczerpniętym ze słów jednej z naszych pieśni duchowych.

W następnej kolejności w usłudze duchowej wziął udział brat Rycombel ze Stanów Zjednoczonych, który wygłosił wykład pt. „Miłosierny Samarytanin”. Brat ten w sposób zwięzły i budujący naświetlił lekcję zawartą w przypowieści o Samarytaninie.

Potem do usługi duchowej poproszono brata Woźniaka z Francji, który podzielił się Słowem Bożym na temat: „Błogosławieni czystego serca”. Mówca w serdecznych słowach zachęcał braci do zachowania czystości myśli i serca. Po tym zebraniu nastąpiła przerwa obiadowa.

Uczestnicy konwencji otrzymali posiłek w stołówce klubu „Korona”. Po przerwie obiadowej wykładem publicznym usłużył br. Ziemiński. Temat wykładu: „Historyczność Jezusa Chrystusa”. Brat ten na podstawie różnych źródeł historycznych dowodził historyczności postaci naszego Pana Jezusa Chrystusa. Po tym wykładzie został odczytany protokół z obrad przedstawicieli zborów w dniu 20 lipca. (Skrót tego wykładu podajemy na innym miejscu tego numeru).

Ostatnim wykładem pierwszego dnia konwencji usłużył br. Kaleta. Był to wykład o chrzcie, gdyż gotowość przyjęcia tego symbolu poświęcenia okazało 31 braci i sióstr. Życzymy im z całego serca wytrwania na wąskiej drodze i osiągnięcia wszystkich chwalebnych obietnic Bożych.

Chrzest odbył się w basenie kąpielowym klubu „Korona”.

Po zakończeniu pierwszego dnia miejscowi bracia ze zboru krakowskiego zajęli się zakwaterowaniem uczestników konwencji na noclegi.

W dniu 22 lipca nabożeństwa rozpoczęto o godz. 8-mej.

Pierwszym wykładem usłużył br. Wnorowski ze Stanów Zjednoczonych pt. „Ostatnie instrukcje Jezusa dla uczniów” z Ew. Jana 16:1-16. Była to cenna lekcja i na czasie dla wszystkich naśladowców Jezusa Chrystusa.

Następny wykład przeznaczony dla młodzieży i wygłosił go br. Kopak Jan. Temat: „Idea Chrystusowa”.

Po tym wykładzie zostały przeprowadzone wybory do zarządu i pracy międzyzborowej na kandydatów wytypowanych przez przedstawicieli zborów w dniu poprzedzającym konwencję. W wyborach przewodniczył br. Mollo Leon.

W wyniku głosowania do pracy międzyzborowej i zarządu wybrano 15 braci i 3 do komisji rewizyjnej. Dokonano także wyboru księgarza międzyzborowego i brata do nadzorowania pomocy dla braci niezamożnych. (Lista na końcu sprawozdania).

Po wyborach br. Kutschera z USA przekazał wiele serdecznych pozdrowień od braci z klasy angielskiej. Następnie br. przewodniczący ogłosił przerwę obiadową. Podobnie jak w pierwszym dniu, uczestnicy konwencji otrzymali obiady w miejscowej stołówce.

Po przerwie obiadowej krótkim wykładem „O rozsiewcy” usłużył jeden z angielskich braci ze St. Zjednoczonych br. Schipperbaum. Był to wykład w języku angielskim, a na język polski tłumaczył br. Wnorowski.

Ostatnim wykładem podzielił się br. Papajak Anton z Francji pt. „Duchowy wzrost chrześcijanina”.

Słowem pożegnalnym usłużył przewodniczący konwencji br. Gumiela Jan, który podkreślił otrzymane błogosławieństwa Boże i osiągnięte korzyści duchowe na tej wzniosłej konwencji.

Należy stwierdzić, że nastrój konwencji był bardzo miły i budujący, czego nawet nie da się opisać. Do uatrakcyjnienia i spotęgowania wzniosłego duchowego nastroju przyczyniły się dobrze przygotowane zespoły śpiewacze ze zboru w Krakowie i ze zgromadzenia warszawskiego, które wykonały wiele pięknych pieśni duchowych na głosy. Do miłych niespodzianek należało wystąpienie chóru dziecięcego ze zboru krakowskiego. Młode głosy oddawały należną cześć swemu Stwórcy. Także i deklamacje wierszyków o tematyce religijnej najmłodszych wykonawców uzupełniały tło tej miłej społeczności.

Konwencja została zakończona pieśnią nr 336, wspólną Modlitwą Pańską i odśpiewaniem tekstu z Ew. Jana 3:16.

Wszyscy uczestnicy Konwencji wyrazili życzenie, aby cząstkę doznanych błogosławieństw przekazać dla wszystkich czytelników czasopisma „Na Straży”.

Życzenie to spełniamy z wielką przyjemnością.

SPRAWOZDANIE FINANSOWE

Komisja Rewizyjna przedłożyła sprawozdanie ze swej dwuletniej kadencji. Według przeprowadzonych kontroli całokształtu gospodarki finansowej nie stwierdzono usterek tak pod względem księgowania, jak i gospodarowania funduszami. Zalecono przy tym o doprowadzenie biura Zrzeszenia do estetyczniejszego wyglądu oraz do przyjęcia jeszcze jednej siły biurowej.

Obroty na poszczególnych kontach przedstawiają się następująco:

Konto

Przychód

Rozchód

Pozostałości

Kasa
Bank
Pożyczkobiorcy
Wydawnictwo i Literat.
Praca Pańska
Niezamożni
Inne rozrachunki (podatki)

358.103,85
306.805,75
10.050,–
211.679,40
238.805,35
62.276,75
11.262,–

339.047,62
247.894,70
25.085,60
144.064,15
220.506,07
55.386,40
11.442,–

19.056,23
58.911,05
15.035.60 (–)
67.615,25
18.299,28
6.908,35
180,– (–)

OBSŁUGA MIĘDZYZBOROWA

Do obsługi międzyzborowej wybrano następujących Braci: Bracia do obsługi duchowej:

Wszystkim braciom usługującym życzymy dużo błogosławieństw w Panu, aby powierzone im zadania z radością spełniali. Zgromadzeniom i wszystkiemu braterstwu życzymy, aby ta usługa przyniosła jak najwięcej pożytku duchowego. „Cokolwiek czynicie, wszystko ku chwale Bożej czyńcie.”

1. Dąbek Juliusz
zam. Kraków, ul. Zwycięstwa 14.
2. Gumiela Jan
zam. Warszawa, ul. Zakopiańska 30.
3. Jakubowski Mieczysław
zam. Zemborzyce, ul. Kościelna 82.
4. Jończy Władysław
zam. Andrychów, ul. Traugutta 10.
5. Kaleta Stanisław
zam. Myślachowice 48, pow. Chrzanów.
6. Kamiński Henryk
zam. Chrzanów-Kęty, ul. Dąbrowczaków 17
7. Kłusak Józef
zam. Żywiec, ul. Objazdowa 18
8. Kopak Dymitr
zam. Białogard, ul. Wojska Polskiego 78
9. Lehnort Maciej
zam. Knurów, ul. Słoniny 11, pow. Rybnik
10. Leszczyński Edward
zam. Oświęcim, ul. Kochanowskiego 6/3
11. Mollo Leon
zam. Kraków, ul. Karmelicka 45.
12. Skadłubowicz Zenon
zam. Wrocław, ul. Klęczkowska 15/1
13. Suchanek Czesław
zam. Bielsko-Biała, ul. Gottwalda 20/4
14. Wiśniewski Tadeusz
zam. Warszawa, uł. Geodetów 8/92
15. Zierniński Adam
zam. Zamość, ul. Partyzantów 8.

Zarząd międzyzborowy:

1. Gumiela Jan
Przewodniczący Zrzeszenia

2. Mollo Leon
Z-ca Przewodniczącego i Skarbnik

3. Dąbek Juliusz Sekretarz Międzyzborowy

Komisja Rewizyjna:

1. Plewniok Alojzy
2. Klimcząk Eugeniusz
3. Panek Franciszek

Pomoc dla niezamożnych:

Pogoda Piotr
Chrzanów-Kąty, ul. Dąbrowczaków 4.

Księgarz międzyzborowy:

Leśnikowski Tomasz
Kraków, ul. Nadwiślańska 1/11

Kolegium Redakcyjne:

1. Dąbek Juliusz
2. Jończy Władysław
3. Kaleta Stanisław
4. Suchanek Czesław
5. Ziemiński Adam


Następny artykuł
Wstecz   Do góry