Redakcja - Na Straży - Wędrówka - The Herald - Księgarnia i Czytelnia - Biblia Gdańska - Betania - Strona główna - Szukaj


Drukowanie Drukowanie
Drukuj Pytanie
Straż i Zwiastun Obecności Chrystusa
Biblioteka
 

Z NAS - Wyszli, ale nie byli z nas.

Proszę wytłumaczyć 1 Jana 2:19: "Z nas wyszli, ale nie byli z nas." Czy nie byli oni z nas kiedyś?

Myślę, iż kwestia ta może być obserwowana z dwóch punktów zapatrywania. Mówiąc o Wielkim Gronie i o tych, co w tym wieku poszli na wtórą śmierć, moglibyśmy wyrażać się, że oni wyszli z nas zanim poznali nas. Oni zapewne byli z nas, bo inaczej nie mogliby pójść na wtórą śmierć, lecz oni nie byli z wybranej klasy przewidzianej przez Boga.

Także o Wielkim Gronie moglibyśmy mówić, że oni nie są z nas. Byli z nas ponieważ wszyscy byliśmy powołani w jednej nadziei powołania naszego, lecz nie uczynili swego wezwania i wybranie pewnym i z tego powodu dostał się do Wielkiego Grona. Zatem oni nie są z nas, w tym znaczeniu, że nie są w tej klasie, którą Bóg przewidział i przeznaczył jako wybrani mający dostąpić królestwa; jak to Apostoł zaznaczył, że tymi będą tylko ci, co są przypodobani obrazowi Syna Bożego. Przeto ci inni nie są z nas, o ile my jesteśmy w tej klasie "nas". Zależy to więc od sposobu użycia tego słowa.

KPiO 1909; ang: 728