Redakcja - Na Straży - Wędrówka - The Herald - Księgarnia i Czytelnia - Biblia Gdańska - Betania - Strona główna - Szukaj


Drukowanie Drukowanie
Drukuj Pytanie
Straż i Zwiastun Obecności Chrystusa
Biblioteka
 

ZMARTWYCHWSTANIE - Dlaczego Żydzi balsamowali ciała.

Jeżeli Żydzi wierzyli w zmartwychwstanie, to dlaczego balsamowali ciała swych zmarłych, jak to było w sprawie Józefa? Czy wierzyli, że powstaną w tych samych ciałach?

Nie możemy powiedzieć, w co oni wierzyli. Ale gdy obecnie balsamujemy naszych zmarłych, nie oznacza to, że wierzymy, jakoby mieli oni powstać w tych samych ciałach. Żydzi nie znali, prostego sposobu balsamowania ciał, tak jak my to dzisiaj czynimy. Wyrażali oni pewną wiarę odnośnie do umarłych, ale nie koniecznie była to nadzieja żydowska, ponieważ Egipcjanie, a nie Żydzi praktykowali balsamowanie. Biblia każe nam rozumieć, że Józef polecił zabalsamować swoje ciało, chcąc wyrazić przez to swoją wiarę w obietnicę Boską, daną Abrahamowi, że Palestyna będzie dana Izraelitom. Pragnął być pochowanym wśród swego ludu, tak samo, jak to dzisiaj niekiedy wysyła się zwłoki w dalekie strony, aby mogły być pochowane w groble familijnym.

KPiO 1916; ang: 596