Redakcja - Na Straży - Wędrówka - The Herald - Księgarnia i Czytelnia - Biblia Gdańska - Betania - Strona główna - Szukaj


Drukowanie Drukowanie
Drukuj Pytanie
Straż i Zwiastun Obecności Chrystusa
Biblioteka
 

ZEBRANIA - Rodzaj zebrań.

Jakiego rodzaju zebrania byłyby najkorzystniejsze?

To zależałoby dużo od okoliczności. Zauważyliśmy, że jednym z najlepszych zebrań jest badanie beriańskie, a jednak mogą być wypadki wyjątkowe, gdzie zebrania te nie będą najkorzystniejsze. W niektórych wypadkach kazania (mowa, wykład w niedzielę wieczorem byłoby najkorzystniejsze, a w innych dwa kazania na niedzielnych zebraniach. To ostatnie jednak byłoby tylko w bardzo wyjątkowych wypadkach. Biorąc ogółem powiedziałbym że największą korzyść można osiągnąć z badań beriańskich, ponieważ one wymagają aby członek czynił osobiste przygotowanie i dawał swoje własne odpowiedzi. Nie chcę dawać szczegółowych porad a tylko w znaczeniu ogólnym, a każde zgromadzenie tu reprezentowane niech to zastosuje w swój własny sposób.

Biblia nie mówi nam ile i jakiego rodzaju zebrania mieć powinniśmy Pozostawione to jest aby było zadecydowane duchem zdrowego umysłu. Powinniśmy mieć na względzie duchową korzyść każdego członka zgromadzenia. Niektórzy mogą myśleć iż potrzebują więcej zebrań. Jeżeli zarządzą ich za dużo to z czasem przekonają się o tym i z powodu braku uczestników uznają za właściwe mieć mniej zebrań niż było zarządzone. Moją myślą jest, że trzy zebrania w tygodniu byłoby dosyć; lecz niechaj każdy myśli za siebie i niechaj taką samą wolność myślenia i działania pozostawia innym. Jest to słuszne, i sprawiedliwe. Pojęcie sprawiedliwości powinno przenikać wszystkie sprawy życia; albowiem sprawiedliwość jest gruntem stolicy Bożej i powinna być gruntem każdego przedsięwzięcia chrześcijanina; faktycznie, sprawiedliwość powinna być gruntem wszystkiego co czynimy. Jeżeli niektórzy w zgromadzeniu chcieliby mieć pięć zebrań to powiedziałbym: Bardzo dobrze, lecz ja nie będę mógł uczęszczać na wszystkie. Jednak głosować będę za pięcioma w tej nadziei, że będą one miały dosyć uczestników.

KPiO 1916; ang: 483