Redakcja - Na Straży - Wędrówka - The Herald - Księgarnia i Czytelnia - Biblia Gdańska - Betania - Strona główna - Szukaj


Drukowanie Drukowanie
Drukuj Pytanie
Straż i Zwiastun Obecności Chrystusa
Biblioteka
 

ZEBRANIA - Wyróżnianie nauczyciela.

Czy jest to dowodem złego stanu serca, gdy ktoś ma upodobanie do pewnego nauczyciela, nie ze względów osobistych, ale z tego powodu, ze ów brat ma szczególniejszą zdolność w prowadzeniu danych badań?

Ja nie myślę, że to byłoby złym stanem serca. Niektórzy posiadają szczególniejszy talent do nauczania i wielu może mieć największe upodobanie w tym, który jest w stanie udzielić najwięcej instrukcji; nie widzę w tym żadnej niewłaściwości ani złego stanu serca. Powiem jednak, że przy wyborach zgromadzenie powinno upatrywać braci, którzy mają ten szczególniejszy przymiot, sposobność ku nauczaniu, ponieważ jest to jedna z potrzebnych kwalifikacji na starszego, według określenia Apostola i kto nie jest sposobnym (zdolnym) do nauczania, nie powinien być obieranym. Mimo to jednak zachodzi różnica w zdolnościach; przeto naszą poradą, a także praktyką w zgromadzeniu w Brooklynie, jest, że ci różni przewodniczący są po raz zmieniani, czyli że gdy jeden przewodniczy na zebraniach jednej klasy przez pewien czas, zmienia się do innej klasy, później znowu do innej, tak aby wszystkie klasy miały sposobność z tymi najzdolniejszymi jak i z mniej zdolnymi.

KPiO 1913; ang: 478