Redakcja - Na Straży - Wędrówka - The Herald - Księgarnia i Czytelnia - Biblia Gdańska - Betania - Strona główna - Szukaj


Drukowanie Drukowanie
Drukuj Pytanie
Straż i Zwiastun Obecności Chrystusa
Biblioteka
 

ZEBRANIA - O zebraniach świadectw.

Co do zebrania świadectw, to odwiedzając różne zgromadzenia przekonałem, się, ze bracia tych zebrań nie rozumieją. Biorą sobie jakiś przedmiot i dyskutują nad nim na zebraniu świadectw. Czy jest to właściwa myśl?

Co do zebrania świadectw - co to jest zebranie świadectw? Na przykład poradziliśmy przyjaciołom w Alleghany na tym samym zebraniu, o jakim poprzednio wspominałem, aby zapamiętali sobie niedzielną popołudniową dyskusję jako mającą być główną myślą na cały tydzień. Idzie o to, aby gdy się zbiorą razem w środę wieczór na zebranie świadectw, mieli za sobą takie doświadczenie w związku z tekstem omawianym w niedzielę popołudniu, żeby wyciągnęli wszystką możliwą korzyść z tego, co słyszeli w niedzielę, aby ich wszystkie doświadczenia związały się z tym przedmiotem tak, że zapamiętają je sobie dokładnie na środowy wieczór. Gdy zbiorą się w środę wieczorem, to te wszystkie doświadczenia czy wypadki życiowe, jakie spotkały ich w międzyczasie, czy to z grosernikiem lub rzeźnikiem, czy to we własnym interesie lub w prywatnych, sprawach, wszystko co byłoby interesująco związane z przedmiotem omawianym zeszłej niedzieli popołudniu, będą pamiętać i dadzą z tego świadectwo jako o części swego chrześcijańskiego doświadczenia. Jeżeli nie będą mieli żadnych doświadczeń w związku z omawianym w niedzielę przedmiotem, mogą dać świadectwo z innych doświadczeń. Jednak lepiej jest aby doświadczenia miały styczność z dyskusją niedzielną, gdyż takie robią większe wrażenie i na zawsze pozostają w sercu. Potem po wieczornym zebraniu w środę utrzymuje się tę samą myśl aż do następnej niedzieli, przez co odnosi się korzyść z całotygodniowego skoncentrowania myśli nad danym przedmiotem, przez dokładne przetrawienie tego co się słyszało i nad czym się zastanawiało. Bracia przekonali się, że jest to dla nich korzystne. Zaś samo wybranie przedmiotu i dyskusja nad nim wcale nie jest zebraniem świadectw, świadectwo jest wynurzeniem swych własnych doświadczeń w związku z jakimś przedmiotem.

KPiO 1910; ang: 471