Redakcja - Na Straży - Wędrówka - The Herald - Księgarnia i Czytelnia - Biblia Gdańska - Betania - Strona główna - Szukaj


Drukowanie Drukowanie
Drukuj Pytanie
Straż i Zwiastun Obecności Chrystusa
Biblioteka
 

ZEBRANIA - O małych klasach.

Czy radziłbyś aby klasa z trzech lub czterech miała Beriańskie badania, czy też lekcje z Wykładów Pisma Świętego?

Moim zdaniem najbardziej właściwe byłoby mieć jedne i drugie. Mamy wiele sposobności i nie potrzebujemy ograniczać się tylko do jednej. Lekcje Beriańskie może będą lepsze na zebraniach publicznych i mogą być bardziej systematyczne, lecz możecie mieć także wieczory z Wykładów Pisma św.

W związku z tym radziłbym abyście nie zapominali o zebraniach modlitw i świadectw, albowiem te należą do najkorzystniejszych zebrań dla Kościoła. W miarę jak cieszą się one powodzeniem widzimy na ogół, że stan duchowy klasy jest dobry i dlatego, o ile to tylko jest możliwe, nie zapominajcie o zebraniach modlitw i świadectw. Nie róbcie jednak pomyłki aby składać świadectwa z rzeczy, które wydarzyły się przed laty. Radzimy wybrać sobie co tydzień jakiś przedmiot i oświadczać się, o ile możliwe, w związku z tym przedmiotem. W niektórych miejscach biorą tygodniowe kazania za podstawę do zebrań modlitw i świadectw, i starają się dopilnować aby ich świadectwa miały związek z przedmiotem, mając to wciąż na myśli w ciągu tygodnia i upatrując doświadczeń, które byłyby zgodne z tym przedmiotem. W zgromadzeniu w New Yorku biorą niedzielne popołudniowe dyskusje za przedmiot swoich tygodniowych modlitw i świadectw, a potem baczą na swoje doświadczenia w niedzielę, poniedziałek, wtorek i środę - aż do zebrania świadectw. Jeżeli przedmiotem takim jest cierpliwość, na przykład, baczyć będą do jakiego stopnia utrzymują w sobie cierpliwość, i na ogół przekonują się, że przychodzą na nich w tym czasie pewne doświadczenia cierpliwości. Potem po zebraniu środowym mają ten sam przedmiot na myśli aż do następnej niedzieli, przez co wciąż ten przedmiot jest świeży w ich, umyśle. Korzyść z tego jest w tym, że zawsze mamy świeże przedmioty do naszych rozmyślań i świadectw. Przypuszczam, że każdy z was w doświadczeniu swym przekona się jak nieraz odchylił się od właściwego kierunku, nie zdając sobie nawet sprawy z tego, że tak czyni, lecz gdy zwracamy baczną uwagę na nasze chrześcijańskie doświadczenie, to rzadko kiedy dzień jest stracony. Tak więc, szukając takich, doświadczeń, znajdujemy to czego szukamy. Jeżeli me macie czegoś podobnego na myśli, nie będziecie mieć takiego doświadczenia i prawie nie zauważycie jak Pan opiekował się wami albo jakie mieliście doświadczenie. Przekonaliśmy się że jest to bardzo korzystne.

KPiO 1909; ang: 470