Redakcja - Na Straży - Wędrówka - The Herald - Księgarnia i Czytelnia - Biblia Gdańska - Betania - Strona główna - Szukaj


Drukowanie Drukowanie
Drukuj Pytanie
Straż i Zwiastun Obecności Chrystusa
Biblioteka
 

ZAKON - Wstrzymywać się od rzeczy dławionych.

Dlaczego Św. Paweł rozkazuje nam wstrzymywać się od rzeczy dławionych i od mięsa ofiarowanego bałwanom?

To nie był rozkaz Pawła, albowiem on nie rozkazywał. Paweł nauczał pogan, że wszystkie reguły Zakonu dane były dla Żydów a nie obowiązywały pogan, ale że Żydzi byli związani tymi regułami, dopóki nie przyszli do Chrystusa. Potem wyłoniła się dyskusja, ponieważ niektórzy przyszli z Jerozolimy i powiadali, że musieli poddać się obrzezaniu i wykonywać przepisy zakonu. Wówczas ktoś powiedział: Paweł uczy tak, inny mówi inaczej, więc odbyli ogólną konferencję dla ustalenia do jakiego stopnia prawa zakonu żydowskiego obowiązują pogan. Pamiętacie, że Jakub był przewodniczącym, wyjaśniając opatrznościowe kierownictwo Boże, następnie Piotr opowiedział jak Ewangelia najpierw nauczana była poganom. Potem konferencja apostołów zadecydowała, że niema obowiązujących praw zakonnych dla pogan i że nie powinno się na pogan praw takich nakładać. Powiedzieli jednak, przekazujemy jednak jako zalecenie, aby wstrzymywali się od rzeczy dławionych, od wszeteczeństwa i od mięsa ofiarowanego bałwanom. Dlaczego Apostołowie dali takie polecenie? Albowiem wierzyli, że w owym czasie było to rozumną poradą. Możemy przypuszczać, że wstrzymywanie się od wszeteczeństwa zawsze będzie w harmonii z wolą Bożą. Ale co do mięsa ofiarowanego bałwanom. Paweł wyjaśnia, że bałwan nie jest niczym innym jak tylko kawałem drzewa lub kamienia. Taki bałwan w niczym nie mógł zaszkodzić mięsu, ale jeżeli ktoś sądzi, ze mięso zostało uszkodzone, jeżeli myśli, że coś stało się przez to mięsu i że obrazi Boga jedząc takie mięso, w takim razie Paweł powiada: Jeśli są tacy między wami, którzy są słabi i myślą, że źle jest jeść, to ci silniejsi niechaj zgodzą się z takimi.

Zaś co do rzeczy dławionych. Było to zwyczajem pomiędzy Żydami, ponieważ krew u nich była figurą lub symbolem żyda, a Bóg zakazywał Żydom jeść cokolwiek dławionego. Apostołowie nie powiedzieli, dlaczego tak radzili, jednak dali taką radę, i to po oświadczeniu, że niema nic takiego w zakonie, co zobowiązywałoby pogan.

KPiO 1909; ang: 340