Redakcja - Na Straży - Wędrówka - The Herald - Księgarnia i Czytelnia - Biblia Gdańska - Betania - Strona główna - Szukaj


Drukowanie Drukowanie
Drukuj Pytanie
Straż i Zwiastun Obecności Chrystusa
Biblioteka
 

WYBORY - Wykwalifikowani, lecz nie ochrzczeni.

Czy jeśli brat byłby wykwalifikowany na podstawie Nowego Testamentu, aby mógł być wybrany starszym, ale nie byłby ochrzczony przez zanurzenie w wodzie, to czy w twoim przekonaniu byłaby dostateczna przyczyna, aby takiego brata nie mianować na starszego?

Tak, byłaby to dostateczna przyczyna. Nie dlatego, abyśmy sądzili, że chrzest w wodzie jest nieodzowny, jak to sądzą przyjaciele nasi baptyści - nie dlatego abyśmy myśleli, że jest to coś więcej niż symbol, ale dlatego, że brat, który jeszcze nie zdołał ujrzeć tak prostego symbolu jak chrzest, jest chyba ślepym pod tym jednym względem przynajmniej. A jeżeli nie widzi tego jednego punktu, to kto wie ilu innych punktów on nie widzi? Czekałbym aż brat taki zacznie rozpoznawać ten punkt, zanim bym go postawił jako nauczyciela innych, którzy prawdopodobnie ujrzeli więcej niż on ujrzał. Zrozumiejcie, nie czynimy z chrztu wodnego żadnej próby braterstwa. Taki brat nie zanurzony powinien być przez nas mile widziany i przyjęty do stołu Pańskiego, czyli powinien być traktowany jako brat w Panu w każdym znaczeniu tego słowa. Ale jedną rzeczą jest uznanie go za brata w Panu i za członka ciała pod każdym względem, a inną rzeczą jest uznać go za kompetentnego do nauczania innych,. Moją opinią jest, że ten brat jest kompetentny w nauczaniu innych, kto już ujrzał ten jeden najprostszy punkt Nowego Testamentu, iż Pan i Apostołowie stosowali zanurzenie w wodzie jako symbol rzeczywistego zanurzenia - poświęcenia.

KPiO 1911; ang: 242