Redakcja - Na Straży - Wędrówka - The Herald - Księgarnia i Czytelnia - Biblia Gdańska - Betania - Strona główna - Szukaj


Drukowanie Drukowanie
Drukuj Pytanie
Straż i Zwiastun Obecności Chrystusa
Biblioteka
 

WTÓRE PRZYJŚCIE - Teraz czy dopiero w przyszłości?

W dwudziestym czwartym rozdziale Ewangelii Mateusza, Chrystus powiedział uczniom Swoim o wielu znakach wtórego przyjścia Swego, a w trzydziestym czwartym wierszu powiedział: "Zaprawdę powiadam wam, ze nie przeminie ten wiek, ażby się to wszystko stało." (Mat. 24:34). Jak możemy to orzeczenie pogodzie z wiarą, że wtóre przyjście Pana jeszcze nie nastąpiło?

Wyczerpująca odpowiedź na to pytanie znajduje się w czwartym tomie Wykładów Pisma świętego. O ile pamiętam, to na opisanie tego jednego przedmiotu jest tam około 80 stronic i dobrze by było, aby każdy z zainteresowanych uważnie to przeczytał. W krótkości odpowiadając na pytanie tu zadane powiedzielibyśmy, że w tym opowiadaniu Jezus przenosi umysł słuchających od czasu, w którym żyli, do czasu, kiedy te rzeczy będą się dziać, i wyjaśnia, kiedy to l to będzie mieć miejsce itd. wskazując na czas przy samym końcu wieku, a następnie objaśnia, że ta generacja, która widzieć będzie te rzeczy przy końcu wieku, nie przeminie aż się to wszystko stanie. Nie odnosiło to się tu do generacji ówczesnej, ale do tej, która będzie świadkiem tych rzeczy, gdy będą w toku wypełnienia - ta generacja nie przeminie, czyli że od czasu, gdy te rzeczy zaczną się dziać aż do zupełnego zakończenia się wieku, będzie tylko okres jednej generacji.

KPiO 1911; ang: 636