Redakcja - Na Straży - Wędrówka - The Herald - Księgarnia i Czytelnia - Biblia Gdańska - Betania - Strona główna - Szukaj


Drukowanie Drukowanie
Drukuj Pytanie
Straż i Zwiastun Obecności Chrystusa
Biblioteka
 

WOLA - Nowa wola poprzedza spłodzenie z ducha.

Proszę wytłumaczyć znaczenie nowej woli ludzkiej, czyli różnicę pomiędzy nią a Nowym Stworzeniem.

Nowa wola ludzka - nie wiem czy byłoby właściwym nazywać ją ludzką wolą. Lepiej nazywajmy ją tylko nową wolą. Nowa wola przychodzi zanim stajemy się Nowym Stworzeniem. Musisz mieć wolę, aby czynić wolę Bożą zanim zaczniesz ją, czynić. A gdy starasz się czynić wolę Bożą, to będziesz pamiętał, że On każe ci iść do Jezusa Chrystusa po instrukcje. A gdy idziesz do Pana po instrukcje. On staje się twoją Mądrością i pokazuje ci właściwą drogę. Lecz zanim w ogóle doszedłeś tak daleko, miałeś wolę ku temu. Była to nowa wola, lecz w zupełności twoja własna. Bez względu, co dało ci ten impuls zmiany twego uczucia wobec Boga i sprawiedliwości, twoja wola była tą, co zgodziła się czynić wolę Bożą. Nie było to Nowym Stworzeniem, ponieważ Nowego Stworzenia niema przed spłodzeniem z ducha, a to nie następuje prędzej aż wola twoja stała się nową.

Ta wola przyjmuje warunki usprawiedliwienia, to jest czyni zupełne poświęcenie. Gdy ziemska wola - nowy ziemski umysł - przyjmuje warunki usprawiedliwienia, przez oddanie się Panu w zupełnym poświęceniu, dana osoba bywa spłodzona duchem świętym i staje się Nowym Stworzeniem. O tej woli możemy nadal mówić jako o nowej woli, ponieważ ona nie umiera przy naszym poświęceniu się, ale staje się wolą Nowego Stworzenia i tym więcej staje się podporządkowana Bogu z tej racji, że jej właściciel został spłodzony duchem Bożym. Nowa ta wola zacznie teraz dominować nad wszystkim. Ma ona zupełną kontrolę i dopiero wtedy jest uznaną od Boga. Dana osoba jest w nowym Stosunku wobec Boga od chwili, gdy zostaje spłodzona duchem.

KPiO 1915; ang: 736