Redakcja - Na Straży - Wędrówka - The Herald - Księgarnia i Czytelnia - Biblia Gdańska - Betania - Strona główna - Szukaj


Drukowanie Drukowanie
Drukuj Pytanie
Straż i Zwiastun Obecności Chrystusa
Biblioteka
 

UCISK - Czy wszyscy muszą mieć?

Jeśli przez wiele ucisków mamy wejść do Królestwa, to czemu ktoś ugruntowany w naukach nie będący już więcej niemowlęciem i starający się czynić wolę Pana, nie ma żadnych doświadczeń, przynajmniej nie takich, któreby coś znaczyły? Proszę nie mówić, tylko poczekaj, a one przyjdą, bo wielu mi to już mówiło.

Mógłbym powiedzieć: Nie czekaj, jeśli tym byłbyś więcej zadowolony; wyjdź zaraz abyś je znalazł. Uważałbym, drodzy przyjaciele, że najrozsądniejszy plan jest ten, który nam Słowo Boże przedstawia, to jest, że Pan obierze nam dziedzictwo. On wie jaką drogą mnie prowadzić. Moją rzeczą jest ofiarować się, i oddać się pod Boską ochronę i dopełnić swej ofiary. Nie jest to moją sprawą troszczyć się o Jego dział pracy. Pan dał mi moją cząstkę do wykonania i będę się tak starał, przy Jego łasce, ocenić to do tego stopnia, aby nieustannie trzymać ofiarę swoją na ołtarzu, i okazywać więcej miłości dla Niego i braci, szukając nowych sposobności służenia i wydawania mego życia. To jest moja cząstką do wykonania, ponadto nie mógłbym więcej uczynić chociażbym pragnął. Jeśli Pan zechce przyjąć tę ofiarę od razu i udzielić ml sposobności służenia, wydawania mego życia, to moja powinnością jest zgodzić się z tym i tak postępować. Jeśli taka sposobność nie przychodzi zaraz, moim przywilejem jest nauczyć się cierpliwości w oczekiwaniu za doświadczeniami. Jest to szczególniejsza cierpliwość. Pan wie lepiej niż my. On jest naszym nauczycielem, więc starajmy się przyjąć Jego lekcje zamiast mówić Mu czego ma nas uczyć. Przypomina mi się pewna siostra, która podobne pytania stawiła z Wielkim zakłopotaniem. Odpowiedziałem jej, ze może już miała doświadczenia, lecz radość jej jest tak wielka, że nie może tego zauważyć. Może byłyby bardzo bolesne gdyby nie posiadała tej radości. Jak i Apostoł Paweł, będąc w więzieniu radował się w tym ucisku. Odpowiedziała, że obawia się, iż w jej wypadku tak nie jest. Jeśli tak nie jest, to jedyną zachętą, jaką mogę podać, jest to, że później może Pan udzieli ci przywileju cierpienia z Nim; bo inaczej nie możemy spodziewać się królowania z Nim. Może Pan doświadcza cię w ten sposób aby wiara twoja dobrze się zakorzeniła tak, że gdy przyjdą próby, abyś nie okazała się chwiejną. Pozostaw wszystko w rękach Pańskich i wykorzystaj każdą chwilę jak najlepiej możesz. Ucz się lekcji, jakich Pan udziela, cierpliwości, uprzejmości, łagodności itp. Podziękowała mi mówiąc, że będzie czuwać i czekać. Spotkałem się z nią za rok czasu, spytałem się czy pamięta rozmowę o doświadczeniach?

Odpowiedziała, że miała bardzo bolesne i trudne doświadczenia; myślała, że nie zniesie i wierzy, że Pan ją wówczas przygotowywał i umacniał; dodając, że obecnie raduje się z doświadczeń jako jedno z dziatek Bożych przygotowywane na członka w ciele Chrystusowym.

KPiO 1909; ang: 715