Redakcja - Na Straży - Wędrówka - The Herald - Księgarnia i Czytelnia - Biblia Gdańska - Betania - Strona główna - Szukaj


Drukowanie Drukowanie
Drukuj Pytanie
Straż i Zwiastun Obecności Chrystusa
Biblioteka
 

TYSIĄCLECIE - Nie będzie tam dziecięcia.

"Nie będzie tam więcej nikogo w wieku dziecinnym, ani starca, któryby nie dopełnił dni swoich; bo dziecię w stu latach umrze; ale grzesznik, choćby miał i sto lat, przeklęty będzie." Co to orzeczenie z Izajasza 65:20 oznacza?

Rozumiem, że jest to opis Tysiąclecia, gdy obecny krótki wiek życia ludzkiego będzie należeć do przeszłości, nie będzie tam umierania niemowląt kilka dni starych. Grzesznik, przeklęty przez Boga, umierający wtórą śmiercią, po stu latach życia, będzie zaledwie dzieckiem w tym nowym porządku rzeczy; prawie tak samo jak sprawa miałaby się przed potopem, kiedy to przeciętny wiek życia ludzkiego był pomiędzy 600 a 900 lat. Ktokolwiek umarłby wtedy w stu latach, umierałby prawie że w dzieciństwie, ponieważ z reguły ludzie wtedy nie byli uważani za zupełnie rozwiniętych, prędzej aż dopiero gdy liczyli około sto lat życia. Niektórzy z tych patriarchów stall się ojcami dopiero po sześćdziesięciu, dziewięćdziesięciu i stu latach życia. Zatem taką byłaby moja myśl co do tego tekstu Pisma świętego. Nie mówi tam, że nikt nie umrze prędzej jak po stu latach. Być może, iż niektórzy będą tak nie poprawni i tak przeciwni Boskiemu porządkowi rzeczy, że umrą prędzej niż w stu latach; lecz w ogólnym znaczeniu tekst ten zdaje się uczyć, że Bóg zamierza dać do sto lat próby każdemu członkowi rodzaju ludzkiego. Jednak niektórzy z tych mogli mieć nieco próby już w doczesnym życiu i w takim razie zachodziłaby różnica w Ich okresie próby w Tysiącleciu. Nie wiemy tej sprawy na pewno; będzie dosyć czasu dowiedzieć się o tym gdy już tam się znajdziemy. Nie martwmy się względem nieukończonych mostów, aż dojdziemy do rzeki.

KPiO 1910; ang: 492