Redakcja - Na Straży - Wędrówka - The Herald - Księgarnia i Czytelnia - Biblia Gdańska - Betania - Strona główna - Szukaj


Drukowanie Drukowanie
Drukuj Pytanie
Straż i Zwiastun Obecności Chrystusa
Biblioteka
 

SYNOWIE PROROCCY - Kim oni?

Kim byli owi synowie proroccy, o jakich pisane było niedawno temu w Strażnicy?

Nie pamiętam gdzie o tym było pisane. O synach prorockich były częste wzmianki w "Strażnicy". Wnoszę iż pytanie może stosować się do tej części księgi Królewskiej, o której tłumaczyliśmy, jak to Eliasz z Elizeuszem szli z miejsca do miejsca aż doszli do rzeki Jordan, a owi synowie proroccy pytali Elizeusza w różnych miejscach: "Czy wiesz, że Pan zabierze twego mistrza dziś?" Następnie gdy ci dwaj prorocy przeszli Jordan i Eliasz został zabrany w wichrze a Elizeusz z powrotem przeszedł Jordan, ci synowie proroccy poznali że Elizeusz miał płaszcz swego pana, lecz nie dowierzali czy Eliasz był zabrany i posłali posłów aby go szukali.

Eliasz przedstawia Małe Stadko a Elizeusz Wielkie Grono, czyli tych co również są ludem Pańskim, lecz nie są tak gorliwymi jak członkowie Małego Stadka. Synowie proroccy mogliby przedstawiać takich, którzy zainteresowani są mniej lub więcej w obu tych klasach. Obraz ten zdaje się wskazywać że po rozdzieleniu małego stadka i wielkiego grona, będzie jeszcze jedna klasa sprawiedliwych ludzi, którzy będą mniej lub więcej w styczności z ludem Pańskim, nie będący klasą Eliasza ani Elizeusza, lecz mający nieco znajomości i mówiący o niektórych rzeczach tyczących się prawdy.

KPiO 1916; ang: 666