Redakcja - Na Straży - Wędrówka - The Herald - Księgarnia i Czytelnia - Biblia Gdańska - Betania - Strona główna - Szukaj


Drukowanie Drukowanie
Drukuj Pytanie
Straż i Zwiastun Obecności Chrystusa
Biblioteka
 

SIOSTRY - Co do ich uczestniczenia w badaniu Biblii.

Czy siostry mogą brać udział w badaniach rozdziałów i wierszy z Biblii, jak to doradzasz?

Jeżeli znajdujecie w szóstym tomie coś takiego co tłumaczy tę sprawę, to nie mam nic takiego w moim umyśle co by to zmieniło. Rozumiem, że biorąc ogólnie, nauką Apostoła zdaje się być, iż w Kościele, mężczyzna przedstawia głowę a więc jest jakoby typem na Chrystusa, który jest Głową Kościoła. Zatem, Kościół niema uczyć Chrystusa, ale ma być uczonym przez Chrystusa, więc według tego obrazu, nie byłoby stosownym dla niewiasty, aby nauczały mężczyzn. Taką zdaje się być myśl Apostoła.

Byłoby jednak omyłką, posuwać się do drugiej krańcowości jak to czynią niektórzy, gdy mówią, że to stosuje się także dc uczenia w szkole i w ogóle wszędzie. Apostoł mówił o Kościele a nie o rodzinie. Jest właściwym dla matki uczyć swoje dzieci; to powinno być czynione i według mego pojęcia, słowa Apostoła nie sprzeciwiają się temu; lecz w Kościele - "niechaj niewiasty wasze będą w milczeniu" - powiedział Apostoł. Ja tego nie mówię. Niektórzy z przyjaciół mniemają, że to jest moim oświadczeniem; wiedzcie więc, że nie jest tak. Co do mnie, to prędze; posunąłbym się do tej krańcowości, aby dać siostrom za duże wolności. Lecz ja nie mam wyboru w tej sprawie, ani wy go nie macie bracia i siostry. Gdybym ja był siostrą, pragnąłbym czynić wolę Pana i niezawodnie, że Panu podobałoby się gdybym ją czynił.

Mniemam więc, że na zebraniach więcej publicznych, sióstr; uczynią dobrze, gdy będą kontentować się drugorzędnym miejscem, zachowując stosunkowe milczenie. Lecz w mniejszych zebraniach, gdzie pytania są stawiane i wszyscy uczestniczą w ba daniu, nie byłoby wcale złym dla sióstr stawiać pytania. Myślę, że gdybym ja był siostrą i miałbym wolność stawiać zapytania to gdybym miał chęć wywieść na jaw jaką prawdę, mógłbym to łatwo uczynić, przez stawianie pytań. Gdyby przyjaciele nas w różnych denominacjach dali nam dostęp na ich zebrania i pozwoliliby nam stawiać pytania, to podalibyśmy im wiele prawdziwej teologii bardzo prędko.

KPiO 1910; ang: 662