Redakcja - Na Straży - Wędrówka - The Herald - Księgarnia i Czytelnia - Biblia Gdańska - Betania - Strona główna - Szukaj


Drukowanie Drukowanie
Drukuj Pytanie
Straż i Zwiastun Obecności Chrystusa
Biblioteka
 

REFORMY - Bóg sprawia, że i gniew ludzki chwalić go będzie.

Jeżeli królestwo Chrystusowe nie jest jeszcze ustanowione, to jak mamy tłumaczyć te różne reformy, dobrodziejstwa itp. naszych czasów?

On przeciwnik widocznie stara się kierować sprawami po swojemu, lecz światło, jakim obecnie cieszymy się, jest światłem Boskiej opatrzności. Czytamy, że wielu miało biegać tam i sam, że "umiejętność miała się rozmnożyć" i że miał być "czas uciśnienia, jakiego przedtem nie było." - Dan. 12:1,4.

Jednak Bóg miał nadzór nad wynalazkami, takimi jak prasa drukarska, siła pary itp., i ich wpływ na, sprawy tego świata. Zdaje się także, iż różne ruchy ku lepszym rządom itp., są powodowane ogólną oświatą i dążnością ludzi, aby każdy czynił możliwie jak najlepiej, szczególnie w zakresach gdzie samolubstwo nie przeszkadza. Nie ulega jednak wątpliwości, że i samolubstwo ma dużo do czynienia z różnego rodzaju reformami.

Mówiąc o czasach obecnych nasz Pan powiedział, że co było tajemnego ma być ogłaszane na dachach. Obecnie widzimy, że wiele rzeczywistych objawów niegodziwości, zepsucia i nadużyć wywodzonych jest na jaw - ogłaszane są jakoby na dachach. Chociaż nie mówimy, aby on przeciwnik wywodził te rzeczy na jaw, to jednak możemy dopatrywać się jak on miał do czynienia z ruchem komunizmu, a także z ruchem socjalizmu, a w końcu także z ruchem anarchizmu, jaki jeszcze ma nastąpić. To są rzeczy, które prowadzą do przepowiedzianego wielkiego ucisku. Tak więc nawet złość ludzka wyjdzie ostatecznie ku Boskiej chwale. "Zaiste i gniew człowieczy chwalić Cię musi, a Ty ostatek zagniewania skrócisz." - Ps. 76:11.

KPiO 1912; ang: 579