Redakcja - Na Straży - Wędrówka - The Herald - Księgarnia i Czytelnia - Biblia Gdańska - Betania - Strona główna - Szukaj


Drukowanie Drukowanie
Drukuj Pytanie
Straż i Zwiastun Obecności Chrystusa
Biblioteka
 

PRZYPISANIE - Kiedy przypisana zasługa jest zwolniona?

W wypadku tych poświeconych, co odpadną i umrą wtórą śmiercią, czy przypisana im zasługa zwolniona jest w czasie, gdy ich odpadnięcie jest zadecydowaniem, czy też w czasie ich istotnej śmierci?

Zasługa Chrystusowa przypisana jest tym, co przystępują do Ojca przez Niego. Ci, co pogardzą tą zasługą Chrystusową nie mają już jej więcej od chwili ich pogardzenia nią; od chwili ich odrzucenia Pana. Wszelka zasługa, jaką mieli jest zwolniona, stracona. To nie znaczy, że tacy muszą umrzeć w tym momencie. Lecz oni wpadają w ręce Boga żywego, to zna czy, z rąk miłosierdzia do rąk sprawiedliwości. A wiemy, że nic niedoskonałego nie może ostać się przed obliczem żywego Boga i sprawiedliwości. Ci, co pogardzą Okupem, zdaje się, że nie mają więcej poczucia grzechu. To jest pokazane w przypowieści, w onym człowieku, który zdjął z siebie "weselną szatę;" od tej chwili, gdy ją odrzucił, szata ta nie należała już więcej do niego.

KPiO 1911; ang: 389