Redakcja - Na Straży - Wędrówka - The Herald - Księgarnia i Czytelnia - Biblia Gdańska - Betania - Strona główna - Szukaj


Drukowanie Drukowanie
Drukuj Pytanie
Straż i Zwiastun Obecności Chrystusa
Biblioteka
 

PRZYBYTEK - Gdzie znajdował się Złoty Ołtarz?

Jak rozumieć wiersz Żyd. 9:4, gdzie apostoł Paweł pisze, że złoty ołtarz był w Świątnicy Najświętszej? Niektórzy podają myśl, że ową złotą kadzielnica była mała kadzielnica, w której kapłan przynosił ogień z miedzianego ołtarza.

Zachodzi widoczna różnica pomiędzy opisem sprzętów w Przybytku przez apostoła Pawła, a tym jak podane jest w Starym Testamencie. Musimy się jednak trzymać tego, co opisane jest w Starym Testamencie, ponieważ argument Apostoła podtrzymuje Stary Testament. On mówi, że było koniecznym dla najwyższego kapłana ofiarować kadzidło na złotym ołtarzu, zanim mógł wejść do Świątnicy Najświętszej. Z tego argumentu Apostoła, jak i z opisu podanego w Starym Testamencie wynika, że złoty ołtarz nie mógł znajdować się w Świątnicy Najświętszej. Przeto jedynym wyjaśnieniem byłoby, że albo Apostoł potknął się w słowie, albo też pisarz, któremu Św. Paweł list ten dyktował, napisał niewłaściwie, poza zasłoną, zamiast przed zasłoną. Nie jest to jednak poważna sprawa. Nic ważnego na tym nie zależy. Wiemy, co było rzeczywistą intencją przy tych okazjach. Złoty ołtarz był w Świątnicy, a nie w Świątnicy Najświętszej i bez względu, jak ta niedokładność w tym opisie się zakradła, rzeczywisty stan rzeczy nie został przez to zmieniony.

KPiO 1912; ang: 702