Redakcja - Na Straży - Wędrówka - The Herald - Księgarnia i Czytelnia - Biblia Gdańska - Betania - Strona główna - Szukaj


Drukowanie Drukowanie
Drukuj Pytanie
Straż i Zwiastun Obecności Chrystusa
Biblioteka
 

PRZYBYTEK - Badanie Cieni Przybytku przez początkujących.

Czy brat myśli, że przedmiot "Cienie Przybytku" byłby za głęboki do badania w zgromadzeniu początkujących? Czy badanie pierwszego tomu można by nazwać Beriańskim badaniem?

Nie myślę aby Cienie Przybytku było za głębokie do badania dla początkującego. Chcę przez to powiedzieć, że ktokolwiek przystępuje do badania Pisma świętego i okazuje zainteresowanie, jest człowiekiem mającym pewną znajomość o Bogu, i o Jego Słowie, przeto badanie Cieni Przybytku jest odpowiednim badaniem dla takiego umysłu. Gdyby niektóre osoby nie były spłodzone z ducha to z badania tego może nie wiele skorzystałyby, bo nie mogłyby rozumieć; lecz osoby takie nie wiele zrozumiałyby i z innych badań.

Co zaś do pierwszego tomu, to ma się rozumieć, że badanie tegoż byłoby beriańskim badaniem. Nazwa beriańskie badanie pochodzi z tego, że w dawnych czasach, gdy Św. Paweł udał się do Berei, i tam kazał Ewangelię, Berianie okazali się zacniejsi nad Tesaloniczan, ponieważ na każdy dzień badali się Pism czy to co im głoszono, było prawdziwe. Przeto Beriańskie badanie jest badaniem przez takich, którzy mają beriańskiego ducha, aby dociekać prawdy w przedmiocie im przedstawionym. Są to tacy co badają w szczerości serca i ja myślę, że to stosuje się do wszystkich przedmiotów przez nas wykładanych, ponieważ takie są warunki naszego nauczania. Przyjdź, spróbuj, zobacz, zbadaj, aby się przekonać, czy to zgadza się ze Słowem Bożym, czy też nie. Jeżeli znajdziesz, że zachodzi sprzeczność to nie wierz; jeżeli zaś zauważysz zgodność, przyjmij to i bądź ubłogosławiony.

KPiO 1910; ang: 688