Redakcja - Na Straży - Wędrówka - The Herald - Księgarnia i Czytelnia - Biblia Gdańska - Betania - Strona główna - Szukaj


Drukowanie Drukowanie
Drukuj Pytanie
Straż i Zwiastun Obecności Chrystusa
Biblioteka
 

POZDROWIENIE - Z świętym pocałowaniem.

Jak mamy stosować słowa: "Pozdrówcie jedni drugich w świętym pocałowaniu" (Rzym. 16:16; 1 Kor. 16:20; 2 Kor. 13:12); oraz "Pozdrawiajcie jedni drugich w pocałowaniu miłości" - 1 Piotr 5:14?

W niektórych krajach europejskich, szczególnie na wschodzie, jest zwyczajem, że mężczyźni całują się wzajemnie. Żydzi, Grecy, Syryjczycy, Arabowie itp. często całują się i ściskają w sposób niespotykany tu lub w zachodniej części Europy. Przypuszczam, że podobny zwyczaj był za czasów apostolskich. Nie było w tym myśli aby bracia całowali siostry lub odwrotnie. Płciowe granice były ściśle przestrzegane w dawnych czasach, tak że całowanie pomiędzy osobami przeciwnych płci nie było, ani być powinno teraz.

Nie ma nic złego w pocałowaniu miłości. Mój ojciec pocałował mnie raz w taki sposób; a także uczynił to raz pewien brat w prawdzie, a innym razem pocałował mnie pewien brat pielgrzym. Możecie więc widzieć, że miałem w tym doświadczenie.

KPiO 1916; ang: 618