Redakcja - Na Straży - Wędrówka - The Herald - Księgarnia i Czytelnia - Biblia Gdańska - Betania - Strona główna - Szukaj


Drukowanie Drukowanie
Drukuj Pytanie
Straż i Zwiastun Obecności Chrystusa
Biblioteka
 

POŚWIĘCENIE - Zaciąganie hipoteki itp.

Czy dla nas, poświęconych i oświeconych prawdą, jest właściwe wykorzystywać tych, którzy są w ciemności? Na przykład, zaciągając hipotekę na posiadłość, aby spłata hipoteki przypadła na czas, kiedy wszelka własność nie będzie mieć wartości, albo pożyczać pieniądze i płacić procent aż pieniądze stracą wartość?

Moją odpowiedzią jest, że każdy musi postępować według swojego sumienia i w takim stopniu, w jakim jest oświecony w tego rodzaju sprawach. Jest to pytanie podobne do tego, jakie miał jeden z Apostołów co do jedzenia mięsa ofiarowanego bałwanom. Gdyby ktoś sądził, że mięso ofiarowane bałwanom zostało uszkodzone, to dla niego jedzenie tegoż byłoby złem. Jak ja to rozumiem, w zaciąganiu hipotek, pożyczek itp. nie byłoby nic złego, a jedynie byłoby postąpieniem według wiary własnej i według wiary innych ludzi. Człowiek udzielający wam pożyczki postąpiłby tak samo, gdybyście mu powiedzieli wszystko, co wiecie, a nawet może śmiałby się w duchu i starałby się podwyższyć procent. Wy nie wiecie tego a tylko w to wierzycie. Mierzcie swoje własne postępowania według wiary własnej i zatrzymajcie to dla siebie.

KPiO 1909; ang: 147