Redakcja - Na Straży - Wędrówka - The Herald - Księgarnia i Czytelnia - Biblia Gdańska - Betania - Strona główna - Szukaj


Drukowanie Drukowanie
Drukuj Pytanie
Straż i Zwiastun Obecności Chrystusa
Biblioteka
 

PIRAMIDA - Data 1910.

Jaką wagę przywiązujesz do października roku 1910; mając na względzie myśl wyciągniętą z piramidy?

W Rozdziale traktującym o piramidzie, w 3 tomie Wykładów Pisma Świętego wspomnieliśmy, że pewien wymiar mógłby być uczyniony od wierzchu głównej galerii do wielkiego stopnia. Nie mieliśmy akuratnego rozmiaru, więc wzięliśmy tak zwaną miarę papierową. To znaczy, że gdy zrobiony jest jakiś rysunek i podane jest ile przestrzeni mieści się na przykład w jednym calu tegoż rysunku, to przez uważne zmierzenie tego rysunku, przy pomocy kawałka papieru, można wyliczyć dosyć dokładnie rozmiar tego co ów rysunek przedstawia; i w taki to sposób nasze obliczenie według rysunku piramidy zdawało się wskazywać, że pewnym punktem czasu według cali byłby październik, rok 1910. Nie podaliśmy tego jako coś stanowcze i pewne ani jako coś o czym wiemy. Ja nie wiem nic o październiku 1910. Była to tylko myśl. Ponieważ zbliżamy się do tej daty, więc dobrze będzie gdy każdy z nas będzie miał oczy szeroko otwarte, czy nie zauważy coś ważnego. Lecz szczególniejszą uwagę należy nam zwracać na daty prorocze. Takimi zdają się być październik, rok 1874; wiosna rok 1878; następnie październik 1881 i październik r. 1914. Na ile możemy to wyrozumieć, daty te zdają się być wykazane w proroctwach i dobrze uczynimy, gdy będziemy ich pilnować, jako świecy w ciemnym miejscu świecącej, jak określił to Św. Piotr.

To jednak nie znaczy, że twierdzimy teraz lub twierdziliśmy kiedykolwiek, iż daty powyższe o których mówimy, że zdają się być prorocze, są ponad wszelką dysputę, albo że nasze wytłumaczenie proroctw, rzekomo tyczących się tych dat, było nieomylne. Przypomnijcie sobie że to co powiedzieliśmy w Wykładach Pisma Świętego było, iż według naszego wyrozumienia, to uczy takie i takie rzeczy, a tamto uczy tych rzeczy. Nie widzimy jak inaczej te proroctwa mogłyby być złożone i do jakich innych wniosków mogłyby doprowadzić. Ja wierzę że daty te, przedstawiają takie a takie rzeczy. To wszystko co kiedykolwiek mówiliśmy w tym względzie. Nigdy nie mówiliśmy, iż w rzeczach tych jesteśmy nieomylni. Wierzymy w nie; wierzyliśmy od początku i działamy według tego wierzenia. Lecz gdy październik 1914, lub październik 1920 nadejdą a wielkiego ucisku nie będzie i Kościół nie zostanie przemieniony, to jeszcze wiara nasza w Boski plan wieków nie zostanie zburzona ani na chwilę. Bóg wybiera Kościół, jako nasienie Abrahamowe i ten Kościół, to nasienie Abrahamowe, jest od Boga przeznaczone na dokonanie dzieła błogosławienia wszystkich rodzajów ziemi. Czy rok 1915 jest akuratnym czasem na rozpoczęcie tego błogosławieństwa, czy też na rozpoczęcie ucisku jaki ma je poprzedzić to jest inna sprawa. Ja wierzę, iż październik 1914, jest tym czasem kiedy możemy spodziewać się ucisku, ponieważ zdaje mi się na ile jestem w stanie wyrozumieć Pisma, że wtedy zakończą się Czasy Pogan, i z tego powodu spodziewać się możemy ucisku, o którym mówi Pismo Święte - ucisk jakiego nie było odkąd narody zaczęły być; ucisk, który zachwyci i zburzy wszelkie rządy i instytucje, i przygotuje ludzkość na przyjęcie chwalebnego panowania Chrystusa i Jego Kościoła, w celu błogosławienia i podniesienia wszystkich rodzajów ziemi.

KPiO 1910; ang: 555