Redakcja - Na Straży - Wędrówka - The Herald - Księgarnia i Czytelnia - Biblia Gdańska - Betania - Strona główna - Szukaj


Drukowanie Drukowanie
Drukuj Pytanie
Straż i Zwiastun Obecności Chrystusa
Biblioteka
 

PAPIEŻ - Czy Św. Piotr był pierwszym?

Czy św. Piotr był pierwszym papieżem w Rzymie? Jeżeli tak, to czy jego pobyt w Rzymie jest kiedy wspomniany w angielskiej Biblii? Proszę również powiedzieć, czy rzymski katolicyzm jest Chrześcijanizmem?

Św. Piotr nie był pierwszym papieżem, żadna teoria o tym nie mówi. Nasi przyjaciele katolicy mogą mieć pewien sposób nadciągania swoich umysłów, aby wyobrażać sobie, że on był pierwszym papieżem, lecz ja nie wiem nic takiego, na czym oni mogliby uzasadnić swoje twierdzenie. Wątpię aby mogli dać na to jakikolwiek dowód. Że Św. Piotr, a także Św. Paweł byli w Rzymie, nie ulega wątpliwości, lecz byli oni tam jako cierpiący, jako męczennicy, a nie jako papieże. Wiecie, że papieże roszczą pretensje, że są zastępcami Chrystusa, że urzędują na miejscu Chrystusa.

Czy Rzymski Katolicyzm jest Chrześcijanizmem? Tak, jest chrześcijanizmem w tym znaczeniu, iż twierdzi, że uznaje Chrystusa, i że jest systemem religijnym, opartym na znajomości Chrystusa. I kościół ten ma niektóre bardzo dobre nauki; to samo można powiedzieć także o Prezbiterianach i o Baptystach. Lecz katolicy mają niektóre nauki bardzo złe, i tak samo mają złe nauki Metodyści i inni. Co wy i ja chcemy uczynić, to odrzucić te wszystkie ludzkie artykuły wiary i udać się wprost do tego, co Jezus, Apostołowie i Prorocy mówili.

KPiO 1911; ang: 535