Redakcja - Na Straży - Wędrówka - The Herald - Księgarnia i Czytelnia - Biblia Gdańska - Betania - Strona główna - Szukaj


Drukowanie Drukowanie
Drukuj Pytanie
Straż i Zwiastun Obecności Chrystusa
Biblioteka
 

OKUP - Grzechy gładzone przez Chrystusa.

Jakie grzechy Chrystus gładzi? Adamowe potępienie, grzechy rozmyślne, czy też jedne i drugie?|

Grzechy, za które Chrystus dokonał pojednania są tylko te, które przeszły na nas dziedzicznie, w rezultacie nieposłuszeństwa ojca Adama. Jezus umarł za wszystkie te słabości, które spadły na nas przez Adama i jego upadły stan. Jakiekolwiek grzechy lub przestępstwa, któreśmy popełniali dobrowolnie, po staniu się nowymi stworzeniami w Chrystusie, nie były częściami grzechu Adamowego, on nie byłby za nie odpowiedzialnym i Chrystus nie umarł za takie grzechy. Jednakowoż Pismo Święte daje do zrozumienia, że w międzyczasie, my jako nowe stworzenia nie miłujemy grzech i według wszelkiego prawdopodobieństwa, gdy kiedy popadamy w grzech, to on jest, jeżeli już nie zupełnie, to przynajmniej częściowo, wynikiem odziedziczonych słabości istniejących w naszych ciałach. Przeto mało grzechów uważanych być może jako zupełnie odosobnione od grzechu Adamowego.

Jednak, jeżeli jako nowe stworzenia, w pewnym stopniu zezwalamy na grzech, w takiej mierze jesteśmy odpowiedzialni i takie przestępstwa są przebaczane do stopnia jak one były wynikiem grzechu Adamowego lub pokusy pochodzącej od innych będących pod tymże grzechem Adamowym; cokolwiek zaś jest ponadto, byłoby karane chłostą osobistą. To też wierni Pańscy są niekiedy traktowani według powyższej zasady. Niektórzy mogą ponosić znaczną miarę różnych chłost, które są dla ich dobra i naprawy w sprawiedliwości.

KPiO 1916; ang: 577