Redakcja - Na Straży - Wędrówka - The Herald - Księgarnia i Czytelnia - Biblia Gdańska - Betania - Strona główna - Szukaj


Drukowanie Drukowanie
Drukuj Pytanie
Straż i Zwiastun Obecności Chrystusa
Biblioteka
 

OJCOWIE ŚWIĘCI - Ich próba.

Czy święci Ojcowie byli dostatecznie wypróbowani, aby można o nich rozumieć, że żaden z nich nie umrze wtóra śmiercią? Czy będą oni tylko umysłowo i fizycznie doskonałymi?

Nie wiemy, czy oni byli dostatecznie wypróbowani pod względem charakteru. Według oświadczenia apostoła Pawła w Liście do Żydów, Bóg wysoce ocenia tych Świętych Ojców i ich wierność, i daje do zrozumienia, że oni byli Jemu przyjemnymi.

Gdybyśmy mieli sądzić w tej sprawie - czego czynić nie mamy - to w wypadku, na przykład Samsona, gotowi byśmy się dziwić, czy on wyrobił sobie charakter podobny do Bożego o tyle, że nie potrzebuje być więcej doświadczany. Skąpy opis o jego życiu, oraz o wybiciu kilku tysięcy ludzi oślą szczęką i o tym jak to on później dozwolił na obcięcie swoich włosów itd., nie byłoby dla nas dostatecznym dowodem co do jego charakteru, a jednak, z tego co mówi Apostoł, wychodzi na to, że w charakterze Samsona Bóg widział coś co się Jemu podobało. Wy i ja, widocznie nie bylibyśmy dobrymi sędziami w tej sprawie. Jest wiadomo, że wszyscy Święci Ojcowie umieszczeni są pod zarządzenie nowego Przymierza, i zdaje się nam, że to jest na ich korzyść, ponieważ o ile znajdą się w nich pewne niedostatki, zostaną one przykryte okrywającą mocą Onego wielkiego Pośrednika, tegoż nowego Przymierza, a ich niedomagania i niedoskonałości, czy uchybienia w użyciu właściwego ducha w każdej sprawie, będą wszystkie pod dozorem tegoż wielkiego Pośrednika, który będzie umiał odpowiednio obchodzić się z nimi, jak i z wszystkimi innymi. Mniemamy więc, że jest to bardzo dobrze iż ci Ojcowie Święci znajdą się pod zarządzeniem nowego Przymierza, i pod Owym wielkim Pośrednikiem.

KPiO 1910; ang: 11