Redakcja - Na Straży - Wędrówka - The Herald - Księgarnia i Czytelnia - Biblia Gdańska - Betania - Strona główna - Szukaj


Drukowanie Drukowanie
Drukuj Pytanie
Straż i Zwiastun Obecności Chrystusa
Biblioteka
 

NIENAWIŚĆ - Świat nie może was nienawidzić - Do kogo to było powiedziane?

Proszę pogodzić te dwa wiersze: "Świat nie może was nienawidzić, ale Mnie nienawidzi, ponieważ świadczę, że uczynki jego złe są." A drugi wyjątek jest: "Byście byli z świata, świat co jest jego miłowałby; lecz iż nie jesteście z świata, alem Ja was wybrał z świata, przeto świat nienawidzi was." Proszę zharmonizować te poszczególne teksty, a zwłaszcza słowa "Świat nie może was nienawidzić i przeto świat nienawidzi was."

Jedno było powiedziane do mieszanych słuchaczy z pośród ludzi, a drugie było powiedziane do tych, którzy byli Jego uczniami, których On wybrał z pośród ludu żydowskiego. Powiedział On: "Któreś Mi dał, przyjęli Słowo Moje," a ponieważ przyjęli Słowo Moje i stali się naśladowcami Moimi, przeto świat nienawidzi ich, ponieważ i Mnie nienawidzi, świat początkowo nie darzył ich nienawiścią; nie był im przeciwny. Świat mógł ich ignorować, ale nie miał ich w nienawiści. Pan był światłością rozpraszającą ciemność, a ponieważ ludzie nienawidzili światła, nienawidzili i Tego, który tymi światłem przyświecał. Teraz wy staliście się uczestnikami tego światła Pańskiego - "Tak niechaj świeci światłość wasza" - i w miarę jak będziecie przyświecać, świat będzie was nienawidził, tak jak nienawidził Pana.

KPiO 1907; ang: 321