Redakcja - Na Straży - Wędrówka - The Herald - Księgarnia i Czytelnia - Biblia Gdańska - Betania - Strona główna - Szukaj


Drukowanie Drukowanie
Drukuj Pytanie
Straż i Zwiastun Obecności Chrystusa
Biblioteka
 

NIEDZIELNE SZKOŁY - Uczyć w nominalnym kościele.

Czytając 5 tom, strona 274, paragraf 2, czy mamy rozumieć, że ktoś z poświęconych mógłby być nauczycielem niedzielnej szkoły w nominalnym kościele? Jeżeli tak, pod jakimi warunkami?

Nie pamiętam co jest napisane na wspomnianej stronie, lecz myślę, że to co tam jest powiedziane jest dobre i że tak samo powiedziałbym obecnie. Myślę, że bylibyśmy w zupełności usprawiedliwieni, każąc prawdę komukolwiek i gdziekolwiek Pan daje nam sposobność, o ile możemy to czynić zrozumiale i bez narzucania się. Na przykład, gdy ap. Pawłowi dozwolone było wejść do synagogi i głosić Chrystusa, on wchodził tam i głosił, nie chował swego światła pod korzec; lecz gdy on w taki sposób przyświecał światłem ewangelicznym, zarządcy synagogi wyganiali go i podobnie rzecz się ma obecnie. Jeżeli być nauczycielem w niedzielnej szkole, w jakim kościele nominalnym, byłoby najlepszą służbą jaką ktoś z was mógłby pełnić i członkowie owego kościoła chcieliby was mieć za nauczyciela to, za wszelką cenę, wykorzystajcie tę sposobność lecz nie chowajcie swego światła prawdy, ale przyświecajcie nim, aby ci ludzie mogli widzieć wasze dobre dzieło. Gdyby z czasem powiedzieli wam, "Nie chcemy abyś takich rzeczy nauczał w naszej klasie"; to moglibyście odpowiedzieć: "Dobrze, lecz jeżeli nie wolno mi nauczać tego co Bóg mówi, to ja z wami dłużej nie pozostanę". Gdyby zaś owa klasa składała się z małoletnich dzieci, tak, że niewiele mogą zrozumieć z tego co byś im mówił o prawdzie, to, moim zdaniem czas twój mógłbyś lepiej zużyć na co inne. Jednak cieszy nas, że niekiedy osoby bardzo młode lubią słuchać prawdy. Zatem z wyjątkiem niektórych wyjątkowych wypadków, nie uważałbym za mądrą rzecz być nauczycielem niedzielnej szkoły, szczególnie tam gdzie również mówione byłoby o urządzaniu zabaw, bazarów, majówek itp. Każdy z was może czas swój zużyć na coś lepszego, niż na bawienie gromady dzieci. Możecie odwiedzać waszych znajomych, aby im powiedzieć nieco o prawdzie, podać im gazetkę itd. Zdaje mi się że w taki sposób czas wasz byłby lepiej wykorzystany.

KPiO 1909; ang: 683