Redakcja - Na Straży - Wędrówka - The Herald - Księgarnia i Czytelnia - Biblia Gdańska - Betania - Strona główna - Szukaj


Drukowanie Drukowanie
Drukuj Pytanie
Straż i Zwiastun Obecności Chrystusa
Biblioteka
 

MAŁŻEŃSTWO - Czy robi z mężczyzny tyrana?

Dlaczego tak powszechne jest pojęcie i tak nierozsądnie stosowane między braćmi, jak i pomiędzy wszystkimi ludźmi, że ponieważ mąż jest głową domu, to już koniecznie musi być nieomal tyranem, zwłaszcza w sprawie stosunków małżeńskich?

Przypuszczam, że przyczyną dlaczego to przytrafia się tak często, jest to, że jest ono częste; to wszystko, co mógłbym o tym powiedzieć. Myślę jednak, że wszyscy, którzy są w Chrystusie, mają umysł Chrystusowy a ten unikaj wszystkiego co jest podobne do tyranii. Niekiedy tyranią może być nazywane coś, co wcale tym nie jest. Każdy powinien nauczyć się, że władza, jaką Pan pozwala mu dzierżyć jest władzą wypływającą z miłości. Najlepszą radą, na jaką moglibyśmy się zdobyć w tym względzie, podaliśmy w szóstym tomie Wykładów Pisma świętego. Ganimy wszystko, co ma jakikolwiek pozór tyranii. Na ogół jest inna, o wiele zacniejsza droga w tej sprawie, a nie jest nią tyrania.

KPiO 1909; ang: 460