Redakcja - Na Straży - Wędrówka - The Herald - Księgarnia i Czytelnia - Biblia Gdańska - Betania - Strona główna - Szukaj


Drukowanie Drukowanie
Drukuj Pytanie
Straż i Zwiastun Obecności Chrystusa
Biblioteka
 

ŁAZARZ - Przypowieść, jej oparcie.

Przyjęte jest ogólnie, że wszystkie przypowieści naszego Pana były poparte pewnymi faktami. W takim razie jak jest z przypowieścią o "Bogaczu i Łazarzu"? Czy tylko ta jedna oparta jest na imaginacji?

Nigdy nie myślałem o tym w ten sposób, i nie wiem, jak sprawa się ma z tą przypowieścią. Ale co możecie w tej sprawie zrobić? Przypowieść ta znajduje się w Biblii, a jeżeli ktoś przyjmuje ją jako fakt, to ma on twardy mózg. Brat Russell potem starał się wykazać, jak śmieszną byłaby cała ta przypowieść, gdyby każdy jej szczegół brać jako fakt. Jak bogacz mógł być wydany na męki tylko dlatego, że miał dosyć jedzenia i ubierał się w lniane szaty i w purpurę. Wykazał następnie, że tak samo niejeden z nas musiałby iść na męki tylko dlatego, że ma dosyć jedzenia, ma czystą koszulę i nosi na sobie coś purpurowego. Tak samo w wypadku Łazarza, gdyby poszedł do nieba tylko po prostu dlatego że miał pełno wrzodów i ran, że leżał przed bramą królewską i że psy lizały jego rany. Potem brat Russell wykazał, że gdyby przyjęło się tę przypowieść literalnie, to ramię Abrahama wnet napełnione byłoby ludźmi owrzodziałych i rannych, albowiem nie potrafiłby utrzymać zbyt wielu.

KPiO 1909; ang: 135