Redakcja - Na Straży - Wędrówka - The Herald - Księgarnia i Czytelnia - Biblia Gdańska - Betania - Strona główna - Szukaj


Drukowanie Drukowanie
Drukuj Pytanie
Straż i Zwiastun Obecności Chrystusa
Biblioteka
 

LEKARSTWO NA SEN - Czy poświęceni mają je używać?

Czy osoba, poświecona Bogu, i chora na nieuleczalną chorobę, zgrzeszyłaby, gdyby użyła lekarstwa na sen, aby ulżyć wielkim boleściom, czyniącym ją niezdolną do pracy?

Taka osoba nie grzeszyłaby gdyby użyła lekarstwa na sen. Wolno nam ulżyć takim boleściom, tak jak wolno nam ulżyć cierpieniu głodu przez jedzenie. Gdy jesteśmy spragnionymi, ulżymy pragnieniu przez napicie się. Wszystkie pokarmy są lekarstwem w tym sensie. Łagodzimy przyczynę bólu, biorąc to, co daje nam ulgę. Gdybym znajdował się w stanie nieuleczalnej choroby, która sprawiałaby wielkie cierpienie, i gdyby lekarstwo na sen było jedyną i dobrą rzeczą do ulżenia cierpieniu, czułbym się zupełnie spokojnym w użyciu lekarstwa na sen. Lecz, zasięgnąłbym wpierw rady lekarza, czy tego rodzaju lekarstwo jest niezbędnie potrzebne dla mnie. Gdyby on powiedział że nie, że sobie więcej zaszkodzę, odurzę samego siebie, to nie używałbym takich lekarstw. Nie ma jednak dwóch wypadków które byłyby jednakowe. Ogólnie biorąc, wszystkie lekarstwa na sen są szkodliwe i mają być używane tylko w ostateczności i to za właściwą poradą.

KPiO 1912; ang: 513