Redakcja - Na Straży - Wędrówka - The Herald - Księgarnia i Czytelnia - Biblia Gdańska - Betania - Strona główna - Szukaj


Drukowanie Drukowanie
Drukuj Pytanie
Straż i Zwiastun Obecności Chrystusa
Biblioteka
 

KOŚCIÓŁ - Do jakiej natury wzbudzony?

Czy Kościół będzie wzbudzony w Boskiej naturze, czy też tylko na poziomie duchowym, anielskim, jak był nasz Pan, a dopiero na weselu Barankowym otrzyma nagrodę, Boską naturę?

Ten co postawił to pytanie, widocznie wie o tej sprawie więcej aniżeli ja. Jak on wie, że nasz Pan był wzbudzony na duchowym poziomie, lecz nie w Boskiej naturze? Ja nie wiem o niczym podobnym. Wierzę, iż nasz Pan był wzbudzony od umarłych do natury Boskiej - umartwiony był ciałem, a ożywiony duchem i że jako istota duchowa On był natury Boskiej. Proszę nie rozumieć mnie, iż On był Ojcem. Zdaje się że umysły nasze mogą się tak zamieszać i język nasz może tak zamącić nasze biedne głowy, że trudno uczynić tę sprawę dosyć prostą. Zrozumcie więc, że ja wierzę i nauczam, iż nasz Pan nigdy nie był Ojcem Niebieskim, ani nigdy nim nie będzie. Zrozumcie, że wraz z Biblią mówię, że jak głową żołny jest mąż, tak głową Kościoła jest Chrystus a głową Chrystusa, Bóg. Taki jest biblijny porządek tej sprawy. Nauka o Trójcy, która została zakorzeniona w ludzkich umysłach, zamąciła i zaćmiła ich władze myślenia.

A więc nasz Pan był wzbudzony od umarłych do chwały Ojcowskiej - nie aby stał się częścią Ojca, ale aby uczestniczyć w Jego chwale - chwała, cześć i nieśmiertelność były nagrodą; i jest to potwierdzone oświadczeniem Apostoła, odnośnie zmartwychwstania Kościoła (1 Kor. 15): "Wsiane w niesławie a będzie wzbudzone w sławie; wsiane w słabości, a będzie wzbudzone w mocy; wsiane ciało cielesne, a będzie wzbudzone ciało duchowe; a prowadząc rzecz dalej mówi: Boć musi to co jest skazitelnego, przyoblec nieskazitelność" i z układu tych zdań jest widocznym, że chwila zmartwychwstania będzie chwilą nieśmiertelności, Boskiej natury.

KPiO 1911; ang: 114